رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری

 

معنی رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری

در صورت فقدان “رای وحدت رویه ” در دیوان عدالت اداری قضات در مقام صدور رای، برداشت شخصی خود از قوانین و مقررات را اعمال می‌کنند و مکلف به تبعیت از نظر قضات دیگر نمی‌باشند؛ بنابراین این موضوع منجر به برداشت متفاوت قضات  از قانون می گردد  .

در واقع در مواردی که قوانین صراحت کافی ندارند و ابهام در آن‌ها وجود دارد ممکن است منجر به تفاسیر متعددی از یک ماده قانونی گردد لذا در این موارد هر قاضی با توجه به استنباط خود از آن ماده قانونی رای صادر می‌کند بنابراین ممکن است در دعاوی مشابه آرای متفاوتی صادر گردد.

در چنین مواردی به دلیل آن که افراد در خصوص حقوق و تکالیف خود دچار سردرگمی نشوند رای وحدت رویه در دیوان عدالت اداری صادر می‌گردد. توجه به این نکته ضروری است که وقتی در خصوص موضوعی رای وحدت رویه صادر گردد برای تمام دادگاه‌ها لازم الاتباع است و در خصوص آن موضوع خاص دیگر قضات نمی‌توانند بر مبنای تفسیر شخصی خود رای صادر کنند.

مشاوره حقوقی

در صورتی که در هر ساعت از شبانه روز نیاز به مشاوره حقوقی در مورد “رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری” و یا سایر موضوعات حقوقی داشتید  می توانید با تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۳۵ تماس بگیرید و یا از طریق  اینجا  از خدمات حقوقی وکلای مجرب و پایه یک این موسسه استفاده نمایید.

در ادامه نظر شما  به تعدادی از ” آراء وحدت رویه دیوان عدالت اداری ” مندرج در سایت مشاوره با وکیل جلب می نماییم .

تکلیف کارفرمایان به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران 

تکلیف کارفرمایان به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران  هیات عمومی دیوان عدالت اداری با صدور رای وحدت رویه‌ای، کارفرمایان را موظف به پرداخت حق بیمه دوره کارآموزی کارگران کرد.

رای دیوان عدالت در مورد ممنوعیت دریافت وجه بابت سونوگرافی تشخیصی در مراکز درمانی دولتی 

ممنوعیت دریافت وجه از سونوگرافی تشخیصی در مراکز درمانی دانشگاهی دولتی  هیات عمومی دیوان عدالت اداری دریافت هرگونه وجه بابت انجام سونوگرافی تشخیصی در مراکز درمانی دانشگاهی دولتی توسط متخصصین زنان و زایمان را ممنوع کرد.

 پرداخت جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ موجب معافیت از پرداخت عوارض قانونی شهرداری نیست

رأی وحدت‌رویه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در مورد جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ و پرداخت عوارض رأی وحدت‌رویه شماره ۲۷۱۵ مورخ ۱۳۹۸/۹/۱۹ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری  پرداخت جریمه کمیسیون ماده ۱۰۰ موجب معافیت از پرداخت عوارض قانونی نیست

رای دیوان عدالت در مورد مرخصی زایمان پزشکان

دیوان عدالت اداری اعلام کرد: مرخصی زایمان برای مادران پزشک متخصص که در دوره انجام طرح صاحب فرزند می‌شوند، همان ۹ ماه است اما جزء طول مدت تعهد خدمت طرح پزشکان محسوب نمی‌شود.

لزوم شرکت ایثارگران در آزمون های استخدامی جهت بهره‌مندی از سهمیه ایثارگران

رأی شماره ۱۴۵۶مورخ ۱۳۹۸/۷/۱۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع: ابطال معافیت مشمولین استخدامی ۲۵% ایثارگران از شرکت در آزمونهای استخدامی تاریخ دادنامه: ۱۶/۷/۱۳۹۸    شماره دادنامه: ۱۴۵۶   شماره پرونده: ۹۷/۲۲۱۴ مرجع رسیدگی: هیأت‌عمومی دیوان عدالت اداری.

رایگان بودن تحصیل  معلولان در واحدهای بین المللی داخل یا خارج دانشگاه های دولتی یا غیر دولتی

رأی شماره ۲۷۲۶ مورخ ۱۳۹۸/۹/۱۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در مورد رایگان بودن تحصیل  معلولان در واحدهای بین المللی داخل یا خارج دانشگاه های دولتی یا غیر دولتی معافیت از پرداخت شهریه شامل دانشجویان معلول دانشگاه‌های غیردولتی و پردیس‌ها نیز می‌شود

ممنوعیت استفاده از عنوان دکتر برای دارندگان سطح چهار حوزه

دیوان عدالت اداری بخشنامه وزارت علوم را ابطال نکرد در پی شکایت یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه قم از بخشنامه وزارت علوم درباره استفاده از عناوین علمی، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری این بخشنامه را مغایر با قانون ندانست.  شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۷۴ در مورد دانش آموختگان ح

ابطال مصوبه رییس پلیس راهور  توسط دیوان عدالت اداری

هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشی از یک مصوبه رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر واگذاری اخذ آزمون نظری از متقاضیان گواهینامه به موسسه راهگشا را ابطال کرد.

رأی  هیأت عمومی دیوان عدالت در خصوص اخذ عوارض کسب و پیشه از دفاتر وکالت دادگستری

رأی شماره ۲۲۳۹ مورخ ۱۳۹۸/۹/۱۲ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اخذ عوارض از دفاتر وکلا و کارشناسان حقوقی مغایرتی با قانون ندارد تاریخ دادنامه: ۱۲؍۹؍۱۳۹۸         شماره پرونده: ۹۸؍۲۲۳۰ ادنامه : ۳/۵/۱۳۹۶              شماره دادنامه: ۴۱۵ ـ ۴۱۶       کلاسه پرونده : ۹۶/۵۲۹ و ۹۶/۵۳۰

ابطال اطلاق «دفن افراد غیرشهید» در گلزار شهدا در مصوبه هیات دولت

رأی شماره ۲۳۲۳ مورخ ۱۳۹۸/۷/۳۰ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع: ابطال اطلاق «دفن افراد غیرشهید» در گلزار شهدا در مصوبه هیات دولت تاریخ دادنامه: ۳۰/۷/۱۳۹۸    شماره دادنامه: ۲۳۲۳    شماره پرونده: ۹۷/۱۰۰۵ مرجع رسیدگی: هیأت‌عمومی دیوان عدالت اداری.