حدود صلاحیت ضابیطین دادگستری

نظریه مشورتی در خصوص حدود صلاحیت ضابیطین دادگستری ضابطین دادگستری در خصوص مسائلی که جزء وظایف قانونی آن ها نیست  ضابط محسوب نمی شوند سوال با عـنایت به بند ب ماده ۲۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ و تبصره ماده ۳۲ این قانون، خواهشمند است اعلام فرمایید که ارجاع موضوعات مربوط به جرایم عمومی به ضابطان خاص و همچنین ارجاع  مسایلی غیر از وظایف اختصاص‌یافته به آنها به شرح قوانین خاص مشمول تبصره ماده ۳۲ است و آیا در حکم ارجاع به غیر ضابط است یا خیر؟

نظریه مشورتی در مورد نحوه محاسبه  ۱۸ سال تمام 

صلاحیت دادگاه اطفال و نوجوانان شامل افرادی است  که  ۱۸ سال  و ۱۲ ماه کامل سن دارند .

اعمال مقررات تعدد جرم در مجازات های درجه هفت و هشت

اعمال مقررات تعدد جرم در مجازات های درجه هفت و هشت نظریه مشورتی در مورد اعمال مقررات تعدد جرم در مجازات های درجه هفت و هشت

جعل سند به منظور اصلاح

نظریه مشورتی در خصوص تراشیدن، خراشیدن، قلم بردن در سند 

مجازات اشد در بزه توهین به مأمور دولت در حین انجام وظیفه

نظریه مشورتی در مورد مجازات اشد در بزه توهین به مأمور دولت در حین انجام وظیفه

امکان طرح شکایت از طرف مادر

رابر ماده ۶ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ «مادر یا هر شخصی که حضانت طفل یا نگهداری محجور را بر عهده دارد، حق اقامه دعوی برای مطالبه نفقه طفل و محجور را دارد» بنابراین «اقامه دعوی» اعم از کیفری یا حقوقی به منظور مطالبه نفقه طفل است و در واقع مقنن در جهت حمایت از اطفال و محجورین، این حق را به مادران یا اشخاص دیگری که حضانت یا نگهداری آنان را بر عهده دارند،

نحوه محاسبه میزان حبس بدل از جزای نقدی 

طبق ماده ۳۱ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر میزان حبس بدل از جزای نقدی را در جرایم مربوطه به ازای هر روز حداکثر ۵۰ هزار ریال ولی طبق ماده ۲۷ قانون مجازات اسلامی  این مبلغ ۳۰۰ هزار ریال است .

مسئول پرداخت دیه در صورت فوت راننده مقصر 

نظریه مشورتی در مورد نحوه جبران خسارت در تصادفات رانندگی در صورت تصادف دو وسیله نقلیه که خسارت مالی به وجود آمده اما خسارات جانی به وجود نیامده، جبران خسارات چگونه است و چنانچه در تصادف دو وسیله نقلیه، خسارات جانی و مالی به وجود بیاید و راننده مقصر نیز فوت کند، خسارات مذکور چگونه قابل جبران خواهد بود و در صورتی که ورثه متوفای مقصر تمکن مالی برای پرداخت خسارت نداشته باشند تکلیف چیست؟

گواهی عدم سوء پیشینه افراد دارای محکومیت کیفری

با عنایت به ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و تبصره یک آن که مقرر می‌دارد «در غیر موارد فوق مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذی‌ربط منعکس نمی‌شود

امکان اخذ جزای نقدی پس از تحمل حبس بدل از جزای نقدی

 در صورتی که میزان جزای نقدی مورد حکم بیش از مبلغ مورد استهلاک به وسیله بازداشت محکوم ‌علیه تا میزان مندرج در قانون به مدت سه سال باشد و محکوم‌علیه بعد از تحمل مدت مذکور از زندان آزاد شود، آیا در صورت شناسایی اموال محکوم‌علیه در آینده، امکان توقیف اموال و استیفای باقیمانده جزای نقدی مورد حکم توسط اجرای احکام کیفری وجود دارد یا خیر؟