مشاوره با وکیل جرایم پزشکی

اگر نیاز به اخذ مشاوره تلفنی با وکیل جرایم پزشکی و مشاوره حقوقی درباره ” رضایت پزشکی ” و یا سایر موضوعات حقوقی دارید می توانید با تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۸۳۵ تماس بگیرید و یا از طریق  اینجا  از خدمات حقوقی وکلای مجرب و پایه یک تهران به طور ۲۴ ساعته و شبانه روزی بهره مند شوید .

رضایت شوهر برای انجام عمل جراحی زیبایی زن

آیا اعمال جراحی زیبایی زنان نیازمند اجازه شوهر است؟

پرداخت هزینه‌های درمان غیرمتعارف مثل کوچک کردن بینی، رفع چین و چروک و غیره از تکالیف شرعی و قانونی زوج نیست و هزینه‎های درمان متعارف و ضروری جزء نفقه و از وظایف شوهر محسوب می شود.

در یک دهه اخیر و خصوصا سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت‌های پزشکی و فضای اجتماعی جامعه بسیاری از زنان به جراحی زیبایی اعضای مختلف بدن خود تمایل پیدا کرده اند. هر انسانی بر بدن خود تسلط دارد و می‌تواند هر تصمیم معقول و مشروعی در این خصوص اتخاذ کنند.
از طرفی با ازدواج و تشکیل خانواده مقداری از آزادی‎های فرد کم می‌شود و محدودیت‌هایی به وجود می‌آید.

تاثیر عدم رضایت شوهر بر عمل جراحی زن

حال سوال اصلی این است که در صورت مخالفت شوهر، جمع بین تسلط بر بدن و تمکین و مصالح خانواده چه وضعیتی پیدا می‌کند؟
از جنبه رویه قضایی و حقوقی باید بپذیریم که با قبول ازدواج تکالیفی بر ما بار می‌شود که اگر بخواهیم زندگی آرامش‌بخشی داشته باشیم و دچار تبعات حقوقی نشویم، ناگزیر به رعایت آن هستیم.
همانطور که گفته شد بحث جایی است که از لحاظ پزشکی، عمل برای حفظ سلامتی ضروری نیست و ظهور و بروز بیرونی بر روی بدن زن دارد و از طرفی شوهر مخالف است.
یکی از وظایف زن در مقابل شوهر تمکین است که به تمکیم عام و خاص تقسیم می‌شود.
به زبان ساده، تمکین عام به معنای پذیرش ریاست مرد بر خانواده از سوی زن است. آنچنان که هم در قانون و هم در قرآن منعکس شده است.
قانون مدنی در ماده ۱۱۰۲ زن و شوهر را به حسن معاشرت با هم تکلیف کرده است. 
حفظ نهاد خانواده آنچنان ارزشمند است که باید برای حفظ آن از بعضی منافع شخصی گذشت.
در هر صورت فرض می‎کنیم خانمی قصد انجام عمل جراحی زیبایی یا خالکوبی را دارد. 
در قوانین ما مقرره‌ای وجود ندارد که مرد بتواند به طور رسمی و قانونی جلوی این کار را بگیرد و رضایت و اذن شوهر هم برای این دست جراحی‎ها شرط نشده است بنابراین مراکز درمانی و غیرنیازی به گرفتن اجازه و اذن شوهر ندارند.
از نظریه مشورتی شماره ۱۸۳۰/۷ مورخ ۱۱ خرداد سال ۱۳۷۱ اداره حقوقی قوه قضاییه هم اینطور برداشت می‌شود. 
اما به تحلیل حقوقی می‎‌توان این عمل زن را در صورت مخافت شوهر با بررسی همه جوانب از مصادیق معاشرت زوجه دانست. 

مسئول پرداخت هزینه  عمل های زیبایی و غیر متعارف  زن

نکته دیگر آن است که پرداخت هزینه‌های درمان غیرمتعارف مثل کوچک کردن بینی، رفع چین و چروک و غیره از تکالیف شرعی و قانونی زوج نیست و هزینه‎های درمان متعارف و ضروری جزء نفقه و از وظایف شوهر محسوب می شود.

ضمانت اجرای سوء معاشرت زن

ممکن است که سوال پیش آید که ضمانت اجرای سوء معاشرت زن چیست؟ 
در حال حاضر طلاق از سوی مرد نیازمند دلیل موجه نیست ولی قانون در شرف تغییر است و به احتمال زیاد در آینده در صورت داشتن دلیل موجه نیز مرد می‌تواند زوجه را علی رغم هر مخالفتی طلاق دهد.
از طرفی طلاق با اثبات سوء معاشرت زوجه از مواردی است که شرط تنصیف دارایی را از زوجه سلب می‌کند. 
به دیگر بیان در صورت طلاق از سوی مرد با سوء معاشرت زوجه، امکان اخذ تنصیف دارایی وجود نخواهد داشت اما مهریه همچنان پا برجاست.

بازدیدها: 1