قراردادهای لازم الاجرا

منظور از قراردادهای لازم الاجرا هنگامی که معامله‌ای ثبت گردید، این اسناد جنبه لازم الاجرا دارد و به جانشین و قائم مقام وی نیز قابلیت تسری دارند. مضافاً اینکه اجرای آن‌ها بدون مراجعه به محاکم امکان پذیر است و اگر نسبت به این آن‌ها مراجع قضایی بی اعتنایی کنند، مطابق قانون ثبت قابل تعقیب انتظامی قرار می‌گیرند.

مقایسه اوراق قرضه و اوراق مشارکت قابل‌تعویض و تبدیل به سهام

«بازار بدهی» در کنار «بازار سهام» و «بازار مشتقات» سه رکن اصلی «بازار سرمایه» را تشکیل می‌دهند تا به تحقق هدف این بازار که ایجاد مکانیسمی برای تأمین مالی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت مخارج بخش خصوصی و دولتی می‌باشد، کمک کنند.

آموزش های حقوقی

دریافت چک و سفته از کارگر  گاهی اوقات کارفرمایان برای ضمانت حسن انجام کار از کارگران خود سفته یا چک اخذ می‌کنند که باید بررسی کرد که آیا این کار قانونی است یا خیر؟

جایگاه اسناد تجاری در حقوق تجارت

جایگاه اسناد تجاری در حقوق تجارت به طور کلی اسناد تجاری، اسنادی هستند که بین تجار رد و بدل می‌شوند و در روابط تجارتی سندیت دارند. از این منظر، اسنادی از قبیل سفته، چک، برات، اوراق سهام، اوراق قرضه، اعتبارات اسنادی، ضمانت‌نامه‌های بانکی، انواع بارنامه شامل بارنامه هوایی، دریایی، ریلی، زمینی، رسید پستی و اسناد حمل مرکب، فاکتور، بیمه‌نامه، قبض انبار و امثال این‌ها که در تجارت کاربرد دارند، اسناد تجاری محسوب می‌شوند. 

نگاهی به مقررات جدید درباره چک برگشتی

نگاهی به مقررات جدید درباره چک برگشتی مدتی است که دستورالعمل‌های جدیدی درباره قانون جدید صدور چک صادر شده که به موجب آن مقررات نوینی برای دادوستد این سند تجاری در نظر گرفته شده است.

امکان مطالبه  قسمتی از مبلغ چک از بانک در صورت کم بودن موجودی

امکان مطالبه  قسمتی از مبلغ چک از بانک در صورت کم بودن موجودی مطابق با قانون برای وصول چکی که موجودی کافی ندارد می‌توان به بانک مراجعه کرد. بر اساس قانون جدید چک در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک در بانک کمتر از مبلغ چک باشد، بانک مکلف است به تقاضای دارنده چک مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد.

لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۴ قانون صدور چک

قانون چک ، دانلود قانون چک ،متن کامل قانون چک ، قانون چک مصوب ، قانون زندان بابت چک ، متن کامل قانون چک لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۴ قانون صدور چک – مصوب ۱۳۵۵ – و اصلاحات بعدی آن آخرین وضعیت: این لایحه در جلسه مورخ ۹۸/۰۸/۱۲ هیأت وزیران به تصویب رسید و طی نامه شماره ۱۱۱۵۴۴ مورخ ۹۸/۰۹/۰۴ جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

قانون تجارت

قانون تجارت ، دانلود قانون تجارت ،متن کامل قانون نتجارت ، قانون تجارت، قانون تجارت مصوب ، قانون شرکت ها ، انواع شرکت های ایران

قانون چک

متن کامل قانون چک با آخرین اصلاحات با وجود اهمیت چک در مبادلات امروز نسبت به آن بی توجهی هایی صورت گرفته ودر بسیاری از موارد دیده شده عدم آگاهی از یک ماده یا تبصره آن به دشواری های زیادی برای شهروندان منتهی شده از همین رو وبا هدف آگاهی شما عزیزان متن کامل قانون چک را می آوریم.

فرایند مطالبه وجه چک

فرایند مطالبه وجه چک امروزه چک در معاملات بین افراد حتی مردم عادی غیر از تجار و بازرگانان جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد و یکی از راه‌های پرداخت در معاملات چک است که  در عین آسان و در دسترس بودن آن، مسئولیت و تکالیفی نیز برعهده دارنده دسته چک و صادرکننده چک قرار می‌هد که در صورت عدم آشنایی با مسئولیت‌ها ممکن است منجر به نتایج ناخوشایندی برای صادر کننده ، ظهر نویس و دریافت کننده چک گردد . 

Go to Top