نظریه های مشورتی مربوط به وکالت دادگستری

نظریات مشورتی در خصوص وکلای دادگستری در  این مطلب  نظر خوانندگان محترم را به نظریات مشورتی صادره از  اداره کل حقوقی قوه قضاییه پیرامون وکیل دادگستری و یا وکالت در مراجع قضایی جلب می نماییم .

نحوه گرفتن وکیل معاضدتی 

نحوه گرفتن وکیل معاضدتی  از مردم توان پرداخت حق‌الوکاله را ندارند. درنتیجه، یا از طرح دعوا در محاکم خودداری می‌کنند و یا بدون تعیین وکیل و با این فکر که حتماً نتیجه‌ دعوا به نفع طرف مقابل‌شان که وکیل قدرتمندی در اختیار دارد خواهد بود، به طرح دعوا می‌پردازند. قانون‌گذار برای این اشخاص راه‌حل مناسبی  برای گرفتن وکیل رایگان پیش‌بینی کرده است

دیوان عدالت اداری ثبت مؤسسات حقوقی را منوط به اخذ مجوز کانون وکلا یا مرکز مشاوران کرد

ثبت موسسات حقوقی ، از بخشنامه  ثبت شرکتها تا رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری تا قبل از دی ماه ١٣٩١، رویه ادارات ثبت شرکتها در ثبت موسسات حقوقی، الزامی بودن حضور وکیل به عنوان موسس یا سهامدار و اخذ استعلام از کانون متبوع بود.

مرکز وکلای قوه قضائیه متولی مؤسسات حقوقی است

متولی مؤسسات حقوقی مرکز وکلای قوه قضائیه است در تمام آرای صادره از سوی دیوان عدالت اداری تأکید شده که مرکز وکلای قوه قضائیه مرجع صدور مجوز مؤسسات حقوقی است.  مدتی قبل پیر

شرایط و نحوه تعیین وکیل تسخیری

هر آن‌چه باید در مورد “وکیل تسخیری” بدانید هنگامی که جرمی رخ می‌دهد، شخصی به‌نام متهم تحت تعقیب قرار می‌گیرد که ممکن است بی‌گناه یا گناه‌کار باشد. بااین‌حال، در جریان رسیدگی قضایی برای رسیدن به نتیجه‌ درست و عادلانه، باید شخصی به‌عنوان وکیل تعیینی و یا وکیل تسخیری متهم  در روند رسیدگی و محاکمه دخالت داشته باشد تا بتواند از حقوق او دفاع کند .

نحوه و مهلت ثبت اعتراض به نتایج آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه

نحوه و مهلت ثبت اعتراض به نتایج آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه داوطلبان آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه از طریق سایت مرکز سنجش دانشگاه پیام نور اعتراض خود را ثبت کنند.

اعلام نتایج آزمون وکالت ۹۸ کانون وکلا

نتایج آزمون وکالت سال ۹۸ اعلام شد نتایج آزمون کارآموزی وکالت کانون‌های وکلای دادگستری سال ۹۸ اعلام شد.

نگاهی به تاریخچه فعالیت‌های صنفی وکلا در ایران

نگاهی به تاریخچه فعالیت‌های صنفی وکلا در ایران نهضت ضد استبدادی مردم ایران که منتهی به صدور فرمان مظفرالدین شاه در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۲۵۸ (۱۴جمادی‌اثانی ۱۳۲۴ ه.ق) و اعلان مشروطیت شد، سرآغاز تحولات بنیادی سیاسی و اجتماعی در کشور محسوب می‌شود.

نحوه ابطال وکالت بلاعزل 

وکالت بلاعزل عقدی است جایز یعنی عقدی است که با مرگ هر یک از طرفین یا استعفای وکیل یا عزل وکیل توسط موکل و یا با جنون وکیل و یا موکل پایان می‌یابد. برای مثال اگر کسی به دیگری وکالت دهد که اتومبیلی برای او خریداری کند به کسی که وکالت می‌دهد موکل و به کسی که عمل خرید اتومبیل را باید انجام دهد وکیل می‌گویند. حال اگر وکیل قبل از خرید اتومبیل دیوانه شود یا فوت کند و یا از انجام آن عمل استعفا دهد و یا موکل او را عزل کند، دیگر اجازه انجام معامله اتومبیل را نخواهد داشت.

همه چیز راجع به وکالت بدون عزل

وکالت قراردادی میان دو طرف است که در طی آن یکی از طرفین به طرف دیگر نمایندگی می‌دهد به این معنا‌که اجازه می‌دهد آن شخص (وکیل)، در یک‌ سری موارد مشخص شده در قرارداد از طرف موکل (شخصی که وکیل گرفته است) اقدام نماید. وکالت جزء عقودی نیست که به صورت دائمی منعقد شود.