آمار نزاع بین افراد در کشور

 

تهرانی‌ها بیشتر از همه دعوا می‌کنند و ایلام آرام ترین مردم را دارد پزشکی قانونی اعلام کرد: طی چهار ماهه نخست سال جاری بیش از ۶۱ هزار نزاع به ثبت رسیده است.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس اعلام پزشکی قانونی در چهار ماهه نخست سال جاری، از کل مراجعین نزاع در کشور ۱۴۵ هزار و ۸۶۹ نفر مرد و ۶۹ هزار و ۷۷۴ نفر زن بودند.

در این مدت همچنین استان‌های تهران با ۳۶ هزار و ۱۸۲، خراسان رضوی با ۱۸ هزار و ۱۱۰ و اصفهان با ۱۶ هزار و ۶۵ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با یکهزار و ۸۸، خراسان جنوبی با یکهزار و ۴۰۰ و بوشهر با یکهزار و ۴۵۳ نفر کمترین مراجعین نزاع را داشتند.

در تیر ماه امسال نیز آمار مراجعین نزاع با رشد ۳.۳ درصدی مواجه بود، در این ماه ۶۱ هزار و ۷۴۲ مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند در حالیکه تعداد آنان در تیر ماه سال قبل ۵۹ هزار و ۷۵۲ نفر بود.

همچنین در چهار ماهه امسال بیشترین آمار مراجعات نزاع با ۶۱ هزار و ۷۴۲ نفر در تیر ماه و کمترین آن با ۴۴ هزار و ۸۵۸ نفر در فروردین ماه ثبت شده است.

علاوه بر این نزاع بخش قابل توجهی از مراجعات سازمان را نیز به خود اختصاص می‌دهد. آمار‌های سال گذشته نشان می‌دهد که بیش از یک سوم از کل معاینات بالینی سازمان مربوط به نزاع است این آمار در سال‌های دیگر نیز تکرار شده و نزاع همواره در رتبه اول آمار معاینات قرار داشته است.

مطابق آمار‌های موجود به طور کلی تعداد مراجعین نزاع در فصل تابستان افزایش می‌یابد در سال گذشته ۵۸۰ هزار و ۷۰ نفر برای معاینات نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۱۷۵ هزار و ۳۵۹ نفر تنها مربوط به فصل تابستان است. این بدان معناست که ۳۰.۲ درصد از مراجعات نزاع در فصل تابستان به ثبت رسیده است.

مهدی صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی استان تهران در این خصوص گفت: عوامل متعددی موجب افزایش نزاع در فصل تابستان می‌شود که گرمای هوا، افزایش تردد‌های خیابانی، تنش‌های اقتصادی و اجتماعی، استرس‌های ناشی از هوای گرم و … از جمله این موارد هستند. گرما به عنوان نوعی استرس که از نظر مسایل زیست شناختی قابل بررسی است، مطرح می‌شود که با کاهش آب بدن، افزایش تنش و تحریک پذیری را به دنبال دارد. در این شرایط حالت تعادل زیست شناختی انسان به هم می‌خورد و سیستم بدنی آماده واکنش‌های شدیدتر از معمول است.

وی افزود: علاوه بر این در فصل گرما تردد‌های خیابانی هم افزایش می‌یابد و بسیاری از خانواده‌ها و جوانان در ساعات مختلف روز و خصوصاً ساعات اولیه شب برای گذران وقت از خانه خارج می‌شوند. این موضوع افزایش ترافیک و شلوغی پارک‌ها و بوستان‌ها را به دنبال دارد و به همین دلیل برخورد‌های اجتماعی نیز بیشتر می‌شود.

به گفته صابری هرچندگرما تنها فاکتور تشدیدکننده نزاع نیست، اما در کنار گرمای هوا، استرس‌های دیگری هم در بیشتر شدن برخورد‌های خشن اجتماعی مؤثرند؛ از جمله این موارد می‌توان به مسایل ساده‌ای همچون ترافیک تا مشکلات بزرگ‌تر همچون مسایل اقتصادی، گرایش جوانان به مواد روانگردان، عدم برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت، الگوبرداری‌های نادرست از برخی شخصیت‌های خشن در برنامه‌های ماهواره‌ای و اینترنت و کمبود و گران بودن امکانات تفریحی سالم برای جوانان و … اشاره کرد.

رییس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی استان تهران یادآور شد: بر اساس این گزارش و بنا به مشاهدات بخش معاینات، پسران جوان بیشترین گروه مراجعین نزاع هستند، جوانان عمدتاً تحریک پذیر و متوقع‌ترند و به دلیل احساس غرورشان با مواردی که تصور می‌کنند احترام به نفسشان را خدشه دار کرده برخورد می‌کنند، در حالی که در سنین سالمندی و میانسالی پرخاشگری کمتر دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر تمام عوامل مؤثر در ایجاد پرخاشگری وجود داشته باشد، اما فرد تا اندازه‌ای از خویشتن داری برای پرهیز از رفتار خشن برخوردار باشد و مهارت‌های لازم برای کنترل خشم را فرا گرفته باشد در آن صورت تا حد قابل توجهی میزان نزاع کاهش می‌یابد. این خویشتن‌داری تحت تاثیر مسایل مختلف سرشتی، تربیتی و فرهنگی، آموزش روش‌های مدارا با مشکلات و حمایت فرزندان از سوی والدینشان ایجاد می‌شود. طبیعی است که با کاهش زمینه‌های بروز خشم از یک سو و با افزایش دانش و مهارت‌های لازم و فرهنگ سازی مناسب در این بخش شاهد کاهش میزان وقوع نزاع و به تبع آن کاهش میزان مراجعات به سازمان پزشکی قانونی کشور خواهیم بود.