مهمترین خبر های حقوقی هفته سوم خرداد 1403

تشکیل پرونده برای سقوط بالگرد رییس جمهور، تکذیب بازداشت علی پروین، بازداشت مسئول سابق سازمان لیگ، بازداشت یاشار سلطانی و صفورا آذرپیک و احضار رائفی پور از اخبار حقوقی و قضایی هفته سوم خرداد 1403 بود .

مهمترین اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته را در این گزارش می خوانید:

اصل اساسی برای کاندیداهای انتخابات، قائل شدن احترامِ ویژه برای «قانون» است

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه گفت: تمامی اشخاصی که برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم احساس وظیفه کرده و با انگیزه‌های مختلف ثبت‌نام کردند، چه آنهایی که صلاحیت‌شان احراز شد و چه آنهایی که این امر برای‌شان محقق نشد، باید در تراز شخصیتی عمل کنند که داوطلب تصدی کرسی مهم ریاست جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا، اصل اساسی، قائل شدن احترامِ ویژه برای قانون است.

رئیس قوه قضاییه پیش از سفر به قطر   در هفته گذشته گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر راهبرد ایجاد انسجام و وحدت در میان کشورهای اسلامی، راهبردِ گسترش و توسعه ارتباطات با آن‌ها به خصوص همسایگان را نیز با جدیت دنبال می‌کند.

رئیس قوه قضاییه در دیدار با شورای عالی قضایی قطر گفت: همکاری‌های دو کشور ایران و قطر در حوزه مسائل سیاسی و منطقه‌ای، مطلوب و روبه پیشرفت است و این امر طی سالیان اخیر و در دوره ریاست جمهوری آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور فقید کشورمان، برجسته‌تر بوده است.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در جمع ایرانیان مقیم قطر با تبیین و تشریح مقوله دیپلماسی عمومی و نقشی که هر یک از اتباع ایرانی در کشور میزبان می‌توانند ایفا کنند گفت: هر کدام از شما ایرانیان گرانقدر که در کشورهای خارجی سکونت و اقامت دارید می‌توانید سفیرانی ممتاز برای ایران اسلامی باشید.

رئیس قوه قضائیه بر عملیاتی‌سازی کامل موافقت‌نامه‌های منعقده میان ایران و قطر در حوزه معاضدت‌های قضایی و انتقال محکومان تاکید کرد.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران همچنین در هفته گذشته در جریان سفر به قطر در راستای توسعه دیپلماسی قضایی، با «تمیم بن حمد بن خلیفه آل‌ثانی» امیر قطر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در هفته گذشته همچنین آیین‌نامه اجرایی قانون شوراهای حل اختلاف از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

ساز و کار مدیریتی متناسب با فرهنگ مردم شکل می‌گیرد

حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه مدیریت دانش یعنی قدرت ساخت فکر و تغییر نگاه گفت: باز کردن دریچه عقل بشر با برهان و کار پژوهشی امکان پذیر خواهد بود.

اولین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی برگزار شد

حجت الاسلام والمسلمین موحدی‌آزاد دادستان کل کشور بر همکاری و هماهنگی تمام دستگاه‌ها در انجام وظایف خطیر قانونی و ایجاد فضای رقابتی سالم برای تمام نامزدها و فراهم کردن بستر کاملا مناسب برای شرکت حداکثری مردم در انتخابات تاکید کرد.

دادستان کل کشور گفت: نامزدهای انتخابات و طرفدارانشان بدانند که انتشار هر نوع مطلبی که حاوی توهین یا هتک حرمت اشخاص باشد، جرم است و قابل تعقیب است.

ان شاءالله یک انتخابات پرشور و افتخارآفرین داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین منتظری رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به شرایط حساس کنونی گفت: امروز کشور ما نیازمند دعا و استمداد از پروردگار متعال است و ان شاءالله در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خداوند متعال زمینه را فراهم کند که یک انتخابات پرشور، حماسی و افتخارآفرین داشته باشیم.

آخرین وضعیت پرونده سرقت از بانک ملی/تشکیل پرونده برای سقوط بالگرد رییس جمهور/ اعتراض تتلو به حکم دادگاه

اصغر جهانگیر سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا در خصوص حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور و همراهان ایشان پرونده‌ای در دستگاه قضا تشکیل شده است؟ گفت: ضمن عرض تسلیت مجدد بابت وقوع این حادثه ناگوار که همچنان مردم نسبت به این حادثه بزرگ سوگوار هستند؛ باید عرض کنم بلافاصله بعد از وقوع حادثه هیاتی توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح ماموریت پیدا کرد تا موضوع را دنبال کند و پرونده‌ای در این خصوص تشکیل شد. ضابطان در حال جمع‌آوری ادله و گزارشات نهایی هستند و به محض تکمیل تحقیقات و ارائه به دستگاه قضایی موضوع پرونده با تمام ابعاد پیگیری و در وقت مقرر اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

جهانگیر در ادامه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سرقت از بانک‌ ملی گفت: در این  پرونده، ۱۹ نفر از متهمان به اتهام سرقت و تحصیل مال نامشروع تحت تعقیب قرار گرفتند و کیفرخواست صادر شد. کارشناسی‌های متعدد که باید انجام می شد یکی از دلایل طولانی شدن این پرونده، بود. بحث راستی آزمایی در خصوص ادعاها در مورد مالباختگان هم باید انجام می شد  و اساسا مدارک لازم برای ادعاهای مالباختگان  وجود نداشت و باید راستی آزمایی می شد و این کار صورت گرفت.

وی افزود: باتوجه به اینکه یک طرف این پرونده بانک‌ ملی بود، بانک  مصوبه ای را  برای مصالحه با مالباختگان داشت و باید به تصویب دادگستری می رسید و این کار انجام  و مواردش بررسی شد. با پیگیری‌های صورت گرفته با ۱۴۵ نفر ازمالباختگان،  تسویه حساب شده و وجوه خود را دریافت کردند و بانک به قائم مقامی مالباختگان برای ۵ نفر باقی مانده شاکی،  پیگیر وصول مطالبات است و  دنبال می شود. اکنون پرونده در دادگاه کیفری یک در حال رسیدگی است.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده امیرحسین مقصودلو (تتلو)  گفت: حکم اولیه صادر شده و در موعد مقرر نسبت به حکم اعتراض کرده و  پرونده در حال ارسال به دادگاه تجدیدنظر است.  پس از تایید و ارسال و صدور رای در دادگاه تجدیدنظر اطلاع رسانی  می شود. از آنجا که  حکم بدوی است، نمی توان اطلاع رسانی کرد.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین گفت: بیشترین نگرانی‌ها در انتخابات حاضر، سیاه‌نمایی افراد علیه یکدیگر است.

تاکید رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها

ربیع‌الله قربانی رئیس کل محاکم تهران گفت: باید از ظرفیت‌های موجود در تأسیسات حقوقی و نهادهای ارفاقی همچون مجازات‌های جایگزین حبس، پذیرش توبه، استفاده از پابند الکترونیک، عفو، تعویق و تعلیق مجازات، نظام آزادی مشروط در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نهایت استفاده و بهره را معمول داشت.

شناسه گوشی‌های سرقتی از ایران در کشورهای همسایه مسدود می‌شود

علی صالحی دادستان تهران گفت: وزارت امورخارجه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده‌اند با عقد تفاهم‌نامه با کشورهای همسایه نسبت به مسدودسازی شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل (IMEI) مربوط به گوشی‌های سرقتی از ایران اقدام کنند.

دادستان تهران گفت: تاکنون تعداد ۲ هزار ۹۵۸ ساختمان در حوزه حریق ایمن سازی شده و تأییدیه سازمان آتش‌نشانی را دریافت کرده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تهران گفت: با نظارت وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت، برای آبیاری اراضی کشاورزی از آب‌های تصفیه شده استفاده می‌شود و استفاده از پساب‌ها در این زمینه از صحت برخوردار نیست.

علی پروین بازداشت نشده است

قوه قضاییه اعلام کرد:اخبار منتشر شده در مورد بازداشت علی پروین در ارتباط با پرونده کوروش کمپانی به نقل از دادستانی تهران صحت ندارد.

اعلام جرم دادستانی تهران علیه دو رسانه

با شروع فضای انتخاباتی در کشور انتشار برخی اخبار کذب در فضای مجازی و سایت‌های خبری بیشتر شده است. در همین رابطه طبق رصدهای صورت گرفته و به واسطه انتشار اخبار کذب در مورد انتخابات از سوی حاشیه نیوز و بامدادنو، دادستانی تهران علیه آنها اعلام جرم کرد.

یاشار سلطانی جهت اجرای حکم قطعی قضایی وارد زندان شد

یاشار سلطانی در هفته گذشته پس از احضار به دادستانی تهران جهت اجرای حکم قطعی قضایی وارد زندان شد. یاشار سلطانی در پرونده‌ای که ۱۷ شاکی دارد، پس از تجدید نظرخواهی و رای نهایی و قطعی دادگاه به اتهام  نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی (یازده فقره)، به یک سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

صفورا آذرپیک جهت اجرای حکم وارد زندان شد

در پی قطعی شدن احکام ‌قضایی صفورا آذرپیک نیز  جهت اجرای احکام صادره در هفته گذشته وارد زندان شد. براساس حکم صادره، صفورا (صبا) آذرپیک بابت ۵ فقره نشر اکاذیب به تحمل ۲ سال حبس تغزیری و پرداخت جریمه نقدی و اعاده حیثیت از شکات از طریق عذرخواهی از ایشان در یکی از روزنامه‌های رسمی و بابت ۵ فقره جرم افترا نسبت به شکات به پرداخت جزای نقدی محکوم شده است.

مرکز رسانه قوه قضاییه همچنین اعلام کرد: آذرپیک هنگام ورود به زندان آسیب چشمی نداشته است.

رائفی پور به دادستانی تهران احضار شد

در هفته گذشته علی اکبر رائفی‌پور مطالبی را در فضای مجازی منتشر کرد که با توجه به گزارش ضابطین پرونده‌ای با عنوان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی برای نامبرده تشکیل شد. در پی گزارش ضابطین نیز دادستانی تهران رائفی پور را با عنوان اتهامی «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» احضار کرد.

دادستانی تهران برای روزنامه هم‌میهن پرونده قضایی تشکیل داد

مرکز رسانه قوه قضاییه همچنین اعلام کرد: دادستانی تهران برای روزنامه هم‌میهن پرونده قضایی تشکیل داد.

عادی‌انگاری و شیوع اعتیاد در کودکان، زنگ خطری جدی است

امین حسین رحیمی وزیر دادگستری گفت: آنچه امروز به عنوان دستاورد سال‌ها مبارزه با قاچاق مواد مخدر پیش روی ما قرار دارد در کنار حجم عظیم پرونده‌های قضایی و تعداد بالای زندانیان مواد مخدر در کشور گویای این واقعیت مهم است که باید در سیاست‌ها و نحوه مبارزه بازنگری کرده و راهکارهای مناسب و علمی را در این زمینه به کار گیریم.

مسئول سابق سازمان لیگ بازداشت شد/ سردبیر سایت ورزشی ممنوع‌الخروج است

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان در باره آخرین وضعیت پرونده فساد در باشگاه فوتبال مس رفسنجان گفت: تا کنون در ارتباط با این پرونده ۷ متهم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند که ۳ نفر بازداشت شده و متهمان دیگر پرونده با قرار وثیقه آزاد هستند اما ممنوع‌الخروج شده‌اند.

دولت سیزدهم به ایرانیان خارج از کشور توجه ویژه‌ای دارد

عسکر جلالیان معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری گفت: در دولت سیزدهم با نگاه شهید رئیسی و همچنین نگاه شهید امیرعبداللهیان به ایرانیان خارج از کشور و موضوعات آن توجه ویژه‌ای وجود دارد و تکلیفی برای خود تعریف کرده‌ایم تا بنیانی را ترسیم و مکتوب کنیم تا کشور در مسیر درست حرکت کند.

جلالیان همچنین از جمع آوری ۴۵۰۰ زباله گرد از سطح شهر تهران خبر داد.

شعبه شورای حل اختلاف ویژه ایرانیان خارج از کشور افتتاح شد

در هفته گذشته شعبه ۲۶۵۶ شورای حل اختلاف استان تهران مستقر در مرکز خدمات مشاوره ایرانیان خارج از کشور به منظور رسیدگی به اختلافات ایرانیانی که خارج از کشور حضور دارند، شروع به کار کرد.

دادسراهای تخصصی با جرائم احتمالی انتخابات ریاست جمهوری برخورد می‌کنند

ابوالفضل نیکوکار معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران، گفت: دادسراهای تخصصی تهران با همکاری پلیس فتا ضمن رصد فضای مجازی با جرائم احتمالی انتخابات ریاست جمهوری برخورد می کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران درباره بازی همستر کامبت گفت: مردم فقط به عنوان یک سرگرمی به بازی همستر کامبت نگاه کنند.

اجرای حکم غیابی منوط به معرفی ضامن یا اخذ تامین است/ دولت یا مؤسسات دولتی مستثنی نیستند

نعمت‌الله بهروزی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه وصول احکام جزای نقدی این سازمان گفت: در سال‌های گذشته، بسیاری از احکام سازمان اجرا نشده بود و به تعویق افتاده بود، اما با بهبود عملکرد توانستیم در اجرای احکام این سازمان تسریع ایجاد کنیم و ۶۸۰۰ میلیارد تومان جریمه جزای نقدی معوق را به حساب خزانه دولت وصول کنیم.

برخی به بهانه مشکلات اقتصادی «تقدس ازدواج» را زیر سوال می‌برند

عباس مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: برخی امروز به بهانه وجود مشکلات اقتصادی اصل تقدس ازدواج را زیر سوال می‌برند در حالی که نسل‌های قبلی نیز زندگی مشترک را با حداقل امکانات آغاز می‌کردند اما اصل تقدس ازدواج را باور داشتند و ازدواج برای آنان حائز اهمیت بود.

لزوم تدوین ۱۴ آیین‌نامه برای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر همکاری همه دستگاه‌ها برای اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول تاکید کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از ابتدای هفته قوه قضاییه (آغاز تیرماه)، کلیه اسناد صادره از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک به صورت الکترونیکی و دارای کد امنیتی خواهند بود.

ثبت ۸۱ هزار «ازدواج» و ۲۸ هزار «طلاق» در دو ماه اول سال/ شناسایی ۳۱۰ پلاک ثبتی کثیرالشاکی

صفدر کشاورز سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در دو ماهه اول سال ۱۴۰۲ ، ۸۹ هزار و ۸۸ واقعه ازدواج ثبت شده و در دوماهه اول امسال ۸۱ هزار و ۴۲۸ «ازدواج» ثبت شده که ۹ درصد کاهش داشتیم.

ایرانیان خارج از کشور هم می‌توانند از سازمان مجاهدین شکایت کنند

قاضی دهقانی در چهاردهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اعضای سازمان مجاهدین (منافقین) گفت: ایرانیان خارج از کشور هم می‌توانند از سازمان مجاهدین شکایت کنند.

توضیح غریب آبادی درباره وضعیت یک تبعه ایرانی زندانی در عراق

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران درباره پیگیری وضعیت محمد رضا نوری، تبعه ایرانی زندانی در عراق، توضیحاتی ارائه کرد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه در نامه‌ای به روسای کل دادگستری‌های کشور خواستار شناسایی، ردیابی، توقیف، ضبط و استرداد اموال ناشی از جرایم که به خارج از کشور انتقال یافته‌اند شد.

غریب آبادی تاکید کرد که جریان‌ها و کاندیداهای ریاست جمهوری موضع خود را درباره جنایات آمریکا و حقوق بشر آمریکایی در موضوعات مختلف بیان کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به دو مقام حقوق بشری سازمان ملل درباره غزه نامه نوشت.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ضمن استقبال از اقدام پلیس فرانسه علیه منافقین، تأکید کرد که مکان امنی برای تروریست‌ها باقی نخواهد ماند.

رسیدگی به پرونده‌های «هم‌میهن» و «رکنا» در دادگاه مطبوعات

اکبر نصراللهی سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی از رسیدگی به پرونده‌های رکنا و هم‌میهن در دادگاه مطبوعات خبر داد.

معاهده بین‌المللی حمایت از حقوق مالکیت فکری، منابع ژنتیک و دانش سنتی تصویب شد

وزارت دادگستری اعلام کرد: «معاهده بین‌المللی مالکیت فکری، منابع ژنتیک و دانش سنتی مرتبط» پس از رایزنی‌ها و تلاش‌های بیست و چهار ساله دولت‌های عضو سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو)، در کنفرانسی که از ۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۳ در مقر این سازمان در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، به تصویب رسید.