اعمال تغییرات در روند جابجایی و ملاقات زندانیان 

رئیس سازمان زندان هاخطاب به مدیران زندانها گفت: انتقال زندانیان به زندان دیگر فعلاً برای حفظ سلامت زندانیان متوقف و انجام ملاقات‌های خانواده‌ها به ملاقات‌های کابینی محدود شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، اصغر جهانگیر در نشست سراسری با مدیران کل ستادی و استانی که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد با تأکید بر رعایت حقوق زندانیان گفت: حفظ سلامتی زندانیان و رسیدگی به وضعیت بهداشتی زندان‌ها از حقوق زندانیان است

رئیس سازمان زندان‌ها با تأکید بر اینکه ما در قبال تأمین امنیت، سلامت و تربیت زندانیان حساس هستیم اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها و اقدامات فوق العاده بهداشتی ازجمله ضد عفونی نمودن روزانه و مستمر بخش‌ها و وسایل مورد نظر و قرار دادن وسایل بهداشتی در دسترس زندانیان و ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان و زندانبانان برای خود مراقبتی ونیز تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان به صورت شبانه روزی برای شناسایی افراد در معرض خطر به نحوی که با شناسایی و تشخیص اولیه پزشکان زندان نسبت به جداسازی و سایر اقدامات بهداشتی و درمانی افراد بدون فوت وقت اقدام گردد.

وی خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور گفت: با توجه به شرایط موجود از اعزام غیر ضروری زندانیان به مراجع قضائی بدون هماهنگی‌های لازم خودداری کنید. همچنین تمامی بازدیدها از زندان‌ها به جز مراجع قضائی و مراجع بهداشتی و درمانی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی لغو می‌گردد.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: انتقال زندانیان به زندان دیگر فعلاً برای حفظ سلامت زندانیان متوقف و انجام ملاقات‌های خانواده‌ها تا گذر از این شرایط صرفاً با هماهنگی‌های لازم و با تدابیر بهداشتی به ملاقات‌های کابینی محدود شود.

وی گفت: کنترل کامل اماکن بهداشتی، درمانی و همچنین اماکن طبخ غذای زندانیان، کنترل ویژه بر روی مواد غذایی در بدو ورود به زندان‌ها ازجمله اقداماتی است که مدیران زندان‌ها علاوه بر رویه‌های جاری بهداشتی و درمانی باید اجرا نمایند.

جهانگیر با اشاره به بخشنامه صادرشده در خصوص رصد کامل وضعیت سلامتی زندانیان و معاینه افراد مشکوک خواستار ارائه گزارش روزانه توسط مدیران کل استان‌ها در خصوص وضعیت سلامتی زندانیان و اقدامات انجام شده برای آنها شد.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با فرا رسیدن روزهای پایانی سال و وضعیت اقتصادی کشور باید توجه بیشتری به خانواده زندانیان داشته باشیم و نباید هیچ خانواده نیازمندی در انجمن‌های حمایت بدون توجه و حمایت لازم مادی و معنوی باقی بماند.

جهانگیر با اشاره به اجرای طرح پابندهای الکترونیک گفت: یکی از بخش‌هایی که خیرین عزیز می‌توانند در آن حضورداشته باشند تهیه این پابندها برای استفاده زندانیان واجد شرایط است چرا که با این کار به جای آزادی یک زندانی با حبه کردن یک پابند تا سالیان زیاد زندانیان بیشتری را می‌توانند حمایت نمایند.

این مقام ارشد قضائی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از وظایف مهم مدیران زندان‌ها حضور مداوم در بین زندانیان و بررسی پرونده‌های آنان است.

وی از مدیران و مددکاران زندان‌ها خواست ضمن دیدار با تمامی زندانیان و بررسی پرونده‌های آنان از تمامی ظرفیت‌های قانونی برای ارائه تسهیلات حقوقی برای آنان با هماهنگی مراجع قضائی اقدام نمایند.

جهانگیر تأکید کرد: صرف شنیدن سخنان زندانیان کافی نیست و باید پیگیری‌های لازم تا زمان حصول نتیجه انجام شود تا خدای ناکرده هیچ فردی بدون دلیل ولو برای یک ساعت درزندان نماند و اگر امکان استفاده آنان از تسهیلات قضائی وجود دارد از آن بهره مند شوند.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان با اشاره به آماده شدن طرح تحول در زندان‌ها گفت: این طرح که با هدف توسعه خدمات قضائی، برنامه‌های اصلاحی و تربیتی و ارتقا نظم و امنیت در زندان‌ها طراحی شده است به زودی پس از تأیید ریاست محترم قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد.

پس از سخنان رئیس سازمان زندان‌ها تعدادی از مدیران به طرح پرسش‌ها و نظرات خود پرداختند.