نشست رییس دیوان عالی کشور با حقوقدانان و دانشجویان 

 

رئیس دیوان عالی کشور گفت: در نظر داریم که نشست‌هایی با حقوقدان‌ها و اساتید دانشگاه برگزار و از نظراتشان استفاده کنیم.

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، روسای بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران با حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست صمیمانه آقایان زارع از دانشگاه علوم قضایی، حسنی مدرسه عالی شهید مطهری، برهمه مسئول بسیج دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی، ابراهیمی مسئول علمی ناحیه بسیج دانشجویی تهران بزرگ، سرایلو و افشاریان از شورای سیاسی و تحریریه نشریه فتح دانشگاه امام صادق (ع)، خانم حبیبی مسئول مطالبه گری و سیاسی دانشگاه الزهرا، پورحمزه مسئول سیاسی دانشگاه شاهد، فلاحی و اسفندیاری از شورای سیاسی دانشگاه امیرکبیر، صادق محمدی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی مومنی از فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی حضور داشتند و موضوعاتی از قبیل بحث الکترونیکی شدن آراء، اطاله دادرسی، نظارت بر عملکرد دادگاه‌ها، افزایش ارتباط دستگاه قضایی با فضای علمی کشور، شفافیت رسیدگی به آرای قضایی و مبارزه با فساد را مورد اشاره قرار دادند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در این نشست پس از استماع اظهارات دانشجویان در خصوص اطاله دادرسی در دیوان عالی کشور گفت: تمام سعی و تلاشم بر این است که راهکاری در این زمینه بیابیم. یکی از مشکلات، ورودی پرونده‌ها است که باید در این مورد تدبیری کنیم. در استان‌ها پیشنهاد داده‌ایم که پرونده‌ها منظم و اطلاعات پرونده در فهرست وجود داشته باشد تا سریعا رای در دیوان صادر شود.

وی تصریح کرد: آراء وحدت‌رویه واقعا برای قضات مشکل‌گشا است، آراء متعددی برای یک موضوع صادر می‌شود و این محدودیت ندارد که چه کسی اعلام کند، یک حقوقدان که اگر دو رای معارض را برای ما ارسال کند، ما وظیفه داریم که تکلیف آن را روشن کنیم. از این موارد استقبال می‌کنیم و مشکل‌گشا است و بسیاری از تجدیدنظر‌ها را کاهش می‌دهد.

رئیس دیوان عالی کشور درباره نظارت بر عملکرد دادگاه‌ها بیان کرد: نظارتی را شروع کرده‌ایم که یک هفته گروهی از قضات را به استان‌ها می‌فرستیم که در دادگاه‌ها کنار قضات، آرا و کیفیت استناد و استدلال آن‌ها را بررسی می‌کنند و روز آخر شخصا به استان می‌روم، در روز پایانی تمام قضات دادگاه‌های کیفری و تجدیدنظر استان را جمع می‌کنیم و نکاتی که باید رعایت شود را اعلام می‌کنند که در آراء اثرگذار است.

وی در رابطه با ارتباط با دانشگاه افزود: در نظر داریم که نشست‌هایی با حقوقدان‌ها و اساتید دانشگاه برگزار و از نظراتشان استفاده کنیم. همچنین باید شفافیت آراء به اندازه‌ای باشد که حیثیت افراد مخدوش نشود. طرفدار این هستیم که آراء شفاف باشد و ابهامات برطرف گردد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم با اشاره به برخورد با قضات فاسد گفت: در دستگاه قضایی یک رای خلاف شرع هم زیاد است و دستگاه را زیر سوال می‌برد، چون باید از همه جا سالم‌تر باشد. انتظار از دستگاه قضایی زیاد است و بحمدالله با تغییراتی که در دستگاه قضایی انجام شده حرکت به سوی سلامت آغاز شده است.

وی تاکید کرد: هیچ چیزی نباید ما را از آراء متقن و عادلانه باز دارد، نظر قضایی باید براساس اصول شرعی و قانونی باشد.

رئیس دیوان عالی کشور در پایان خطاب به دانشجویان تاکید کرد که پیشنهادات شما کاربردی و قابل مطالعه و بحث است و برای هرکدام می‌توان مصداق آورد و مدون کرد. از این مسائل استقبال می‌کنم و هر موردی که برای فعالیت دیوان عالی کشور مفید است، مکتوب ارائه دهید.

لازم به ذکر است در این نشست مقرر شد که نشست‌های فصلی با دانشجویان برگزار شود.