ورود سالانه حدود۲۵۰ زن با جرایم غیرعمد به زندانها

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به جمع‌آوری نزدیک به ۸۲۰ میلیون تومان در پویش ارمغان ۲، از آزادی ۱۳ زن زندانی جرائم غیرعمد خبر داد.
به گزارش ایسنا، اطهره نژادی با اشاره به اینکه سعی شده است تا در دولت دوازدهم در حوزه حقوقی و مسائل مرتبط با احکام قضایی برنامه ریزی و رویکرد تعاملی با دستگاه‌های مرتبط و قوه قضاییه انجام شود، گفت: تلاش برای آزادی زنان زندانی معسر یا جرائم غیرعمد که دوره نخست آن در دولت یازدهم با موفقیت انجام شده بود ادامه یافت و پویش ارمغان ۲ با همکاری ستاد دیه انجام شد.
وی با تاکید بر اینکه در این پویش اقشار مختلف مردم و به ویژه هنرمندان زن در کنار تشکل‌های مردم نهاد و رسانه‌ها کمک‌های قابل توجهی انجام داده‌اند، افزود: بر اساس برآورد سازمان زندان‌ها به طور متوسط حدود ۲۵۰ زن زندانی جرایم غیرعمد سالیانه در سراسر کشور زندانی هستند که با آزادی آنها تقریبا همین تعداد جایگزین می‌شود.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه بر اساس گزارش ستاد دیه، مشارکت مردم در پویش ارمغان ۱ حدود ۴۰۰ میلیون تومان بوده است تصریح کرد: میزان کمک‌های مردمی، سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای دولتی در پویش ارمغان۲ به ۸۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است. با توجه به اینکه مبالغ دیه زندانیان بالاست برای آزادسازی زندانیان مورد نظر نیازمند تداوم این پویش هستیم.
نژادی با اشاره به اینکه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در برنامه‌های خود بازدید از زندان‌ها را دنبال کرده است ادامه داد: این معاونت از زندان زنان در کرمان و آذربایجان غربی بازدید کرده و تلاش برای مهارت آموزی به زندانیان زن و وجود فضاهایی مثل مهدکودک‌ها از سوی سازمان زندان‌ها مشهود است.
به گفته وی یکی از پیگیری‌های این معاونت با قوه قضاییه حمایت از حبس‌های جایگزین یا «زندان باز» که نمونه آن در اراک مورد بازدید قرار گرفته، است. در این طرح تعدادی از مجرمان زن دوران محکومیت‌شان را در محلی که برای تولید و فروش گل و گیاه ایجاد شده، می‌گذرانند.
نژادی همچنین در ادامه تصریح کرد: از دیگر موضوعات مهم و محور اصلی فعالیت معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور، «مقابله با خشونت علیه زنان» است که در این زمینه نیز تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش و پرورش به امضاء رسیده است.
به گفته معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور پیگیری‌ها و هماهنگی‌ها با قوه قضاییه برای نهایی کردن لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» نیز به جد دنبال شده است.
نژادی با بیان اینکه آنچه به طور جدی در سیاستگذاری‌های معاونت امور زنان دنبال می‌شود خلوت کردن فضای زندان‌ها است، اظهار کرد: در حال حاضر تراکم زندان‌ها بسیار بالاست و ترجیح ما در آزادسازی زنان آزاد کردن تعداد بیشتری از آنها با مبالغ دیه پایین‌تر نسبت به آزادسازی تعداد کمتر اما با دیه بالاتر است.
نژادی همچنین از آغاز پویش ارمغان ۳ همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان خبر داد و افزود: امیدواریم تا سازمان صدا و سیما در زمینه تبلیغات و آگاهی رسانی به مردم به طور جدی با ما همکاری کند و انتظار داریم که سازمان صدا و سیما متعلق به همه مردم باشد. در حال حاضر نگرانی درباره زنان زندانی دغدغه همه خانواده‌های ایرانی است.
آمار, زنان, زندانی, خشونت علیه زنان, زنان زندانی