دبستان و پیش دبستانی غیرانتفاعی دخترانه اسوه حسنه زاهدان روز سه شنبه دچار حریق شد که از چهار دانش آموزی که دچار سوختگی بالای ۹۰ درصد شده بودند ۲ تن جان باختند.

به گزارش ایرنا، امروز زاهدان و بویژه جامعه فرهنگی سیستان و بلوچستان از حادثه تلخ آتش سوزی دبستان و پیش دبستانی دخترانه به یکباره در شوک فرو رفت و فوت دو دختر نونهال در این حادثه مردم را داغدار کرد.
خبر به سرعت در رسانه ها و فضای مجازی منتشر و شایعات دامنه دار شد.
با وقوع این حادثه غم انگیز خبرنگاران ایرنا با حضور در محل با کارشناسان و مسئولان ذیربط که در حال بررسی علل حادثه و حواشی بودند، گفت و گو کردند.
خبرنگاران ایرنا همچنین گفت و گوی بین کارشناسان و متخصصین را نیز در گزارش خود لحاظ کرده اند.
۶۰ نفر در مقطع پیش دبستانی و هفت نفر پایه اول بودند که حادثه آتش سوزی در کلاس دانش آموزان پایه اول رخ داده است.
در نگاهی اجمالی به این مدرسه وضعیت نامطلوب فضای آموزشی آن به راحتی مشهود بود به طوری که تنها کلاس پایه اول این دبستان از یک اتاق سه در چهار تشکیل شده که دفتر مدیر مدرسه نیز در همین کلاس قرار داشت و تنها با استفاده از پنل چوبی نازک از هم جدا می شدند.
به گفته یکی از کارکنان این دبستان که از ذکر نامش خودداری کرد؛ در همین فضای غیر استاندارد و کوچک هفت دختر دانش آموز پایه اول درس می خواندند. 
برای وارد شدن به این اتاق باید از یک راهروی باریک استفاده می کردند که وقتی یکی از ماموران قصد ورود به داخل اتاق از این راهرو را داشت نتوانست عبور کند و مستخدم مدرسه گفت معلم کلاس خیلی از شما لاغرتر است.
گفت وگوی دو مامور انتظامی با یکدیگر توجهم را جلب کرد، یکی از آنان می گفت: سهل انگاری مسئولان این مدرسه تا حدی بوده که در چنین فضای نامطلوبی برای گرم کردن دانش آموزان از یک چراغ نفتی غیر استاندارد (معروف به آترا) استفاده می کردند.
کارشناسی هم به کارشناس دیگر می گفت: حادثه دردناکی است و دلیلش استفاده از بخاری نفتی غیر استاندارد آن هم در فضای آموزشی نامطلوب است که ۶۷ دانش آموز دختر در آن مشغول به تحصیل بودند .
یک شاهد صحنه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حوالی ساعت ۹ صبح هنگام زنگ تفریح، دانش آموزان در حیاط مدرسه بودند که یکی از دانش آموزان برای برداشتن کیفش به کلاس باز می گردد اما بند کیف وی به چراغ (بخاری آترا) گیر کرده و با افتادن آن آتش سوزی رخ داد.
وی که حاضر به ذکر نامش نبود افزود: قرار گرفتن این بخاری در کنار دیواره چوبی و پرده باعث شده که به محض افتادن چراغ برروی موکت کف اتاق آتش شعله ور شده و چهار کودک باقی مانده در کلاس گرفتار شوند.
مادر بزرگ صبا عرب دانش آموز فوت شده این حادثه گفت: متاسفانه هیچ یک از مسئولان و مربیان مدرسه برای نجات جان بچه ها اقدامی نکرده تا اینکه یکی از مغازه داران روبرو خودش را به محل حادثه رسانده و کودکان را خارج کرده اما متاسفانه این چهار کودک دچار سوختگی زیاد شده بودند.
نگاهی به کلاس نشان می دهد دیوار کلاس از دود آتش سیاه شده بود اما یک گوشه اتاق سفید مانده است؛ کارشناسان می گویند اینجا جایی است که کودکان به آن پناه برده و یکدیگر را در آغوش گرفته بودند.
یک گالن نیم سوخته در کنار چهارچوب اتاق مدیر و کلاس درس افتاده بود که توجه کارشناس انتظامی را جلب کرد از مستخدم مدرسه پرسید این گالن چیه، گفت که گالن نفت است که سوخته!
این کارشناس پس از شنیدن این پاسخ عنوان کرد: وجود فضای غیر استاندارد آموزشی، استفاده از وسایل گرمایشی نامطلوب آن هم با وجود یک گالن نفت در اتاق، نامناسب بودن درب ورود و خروج دانش آموزان همه همه گواه سهل انگاری کادر آموزشی این مدرسه است.
بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) زاهدان جایی است که دانش آموزان حادثه دیده را پذیرش و تحت درمان قرار داده است.
در راهرو بیمارستان گریه و شیون خانواده ها دل هر بیننده ای را به درد می آورد.
در بین والدین پدری زحمتکش دیده می شود که ۲ دختر دوقلوی وی در این مدرسه غیر انتفاعی تحصیل می کردند اما یکی از آنان گرفتار آتش شده و جزو چهار دانش آموز حادثه دیده بود.
با وجودی که صحبت کردن برایش سخت بود اما حاضر به گفت و گو با خبرنگاران ایرنا می شود .
میرشکار به نقل دختر دیگرش گفت: زنگ تفریح دوستش «صباح» به داخل کلاس برگشته و در حین برداشتن وسایل از داخل کیف، دسته کیفش به چراغ نفتی گیر کرده و سبب واژگونی و آتش سوزی شده است.
وی افزود: دخترم «یکتا» که در این آتش سوزی دچار سوختگی شده است با مشاهده آتش برای نجات دوستش وارد کلاس می شود اما شدت آتش سوزی مانع خروج آنان شده و به همراه ۲ نفر دیگر در کلاس و در میان آتش گرفتار شده اند.
میرشکار ادامه داد: دخترم به همراه دوستش صبا از ترس تا آخرین لحظه همدیگر را در آغوش داشتند که متاسفانه هر دو به همراه ۲ نفر دیگر از همکلاسی هایشان در این آتش سوختند.
مادر صبا عرب نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این مدرسه به تازگی به این مکان جدید نقل مکان کرده بود؛ ما از همان روز اول از فضای جدید به ویژه کلاس پایه اول که دخترم در آن تحصیل می کرد رضایت نداشتیم و بارها نارضایتی خود را به مدیر مدرسه اعلام کرده بودیم.
وی افزود: با توجه به مشکل تنفسی دخترم چندین بار حتی روز قبل از حادثه به مسئولان مدرسه گفتم «برای گرم کردن کلاس از چراغ نفتی استفاده نکنید و به جای آن من با هزینه شخصی بخاری برقی برای کلاس تهیه و هزینه برق آن نیز پرداخت می کنم».
مادر صبا ادامه داد: چرا باید دختران ما در آتش ندانم کاری و بی مسئولیتی دیگران بسوزند؛ مسئولان آموزش و پرورش وظیفه دارد به وضعیت مدارس از نظر گرمایشی و سرمایشی نظارت کنند.
وی افزود: امروز این حادثه برای دخترم من اتفاق افتاد فردا امکان دارد با توجه به استفاده تعداد زیادی از مدارس سیستان و بلوچستان از وسایل گرمایشی نامطلوب این اتفاق برای دیگران رخ دهد.
وی تاکید کرد: چرا در این حادثه هیچ یک از مسئولان و مربیان مدرسه صدمه ندیده اند و تنها فرزندان ما در آتش سوختند.
مادر صبا گفت: در هنگام آتش سوزی کادر آموزشی برای نجات دانش آموزان گرفتار اقدامی نکردند و ظاهرا یکی از کسبه محل خود را سریع به محل حادثه رسانده و برخی از بچه ها را نجات داده است.
مادر یکی دیگر از دانش آموزان که از ناراحتی قلبی رنج می برد تنها در چند کلمه به خبرنگار ایرنا گفت: خداوند بعد از چند سال نذر و دعا همین دختر را به ما عطا کرده و تنها فرزندم بود که اینگونه داغدارش شدیم.
رئیس بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهار دانش آموز این مدرسه که برای درمان به بخش سوختگی این بیمارستان منتقل شدند دارای سوختگی بالای ۹۰ درصد هستند.
دکتر محمد کاظم مومنی افزود: این بیمارستان با تمامی امکانات اعم از نیرو و تجهیزات تمام تلاش خود را برای نجات جان این کودکان بکار گرفته است.
وی افزود: برای کمک به بهبود وضعیت دانش آموزان یک تیم به همراه معاون وزیر بهداشت راهی زاهدان شده اند.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید از این مدرسه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: علت این حادثه با جدیت در دست بررسی است.
محمد هادی مرعشی افزود: باید به سرعت بحث گازرسانی در سطح شهر زاهدان جدی گرفته شود تا شاهد بروز این گونه حوادث نباشیم.
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز واحد آموزشی پیش دبستانی و دبستان غیر انتفاعی طعمه حریق شد.
علیرضا نخعی ادامه داد: در این حادثه متاسفانه چهار دانش آموز این مدرسه دخترانه به نام های مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتا میرشکار دچار سوختگی بالای ۹۰ درصد شدند.
وی افزود: تاکنون مونا خسروپرست و صبا عربی به دلیل شدت سوختگی جان خود را در بیمارستان از دست دادند و سومین دانش آموز به نام نوکندی که تصور می شد فوت کرده است با تلاش پزشکان احیا شد و اکنون به همراه چهارمین مصدوم این حادثه با حال وخیم در بخش ویژه در حال مداوا هستند.
در پی وقوع این حادثه مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان استعفا کرده است.
به گفته رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان حکم بازداشت مدیر و مربی مدرسه یادشده را صادر کرده است.