اخبار حقوقی هفته چهارم  آذر ۹۹

در سومین هفته از آذرماه خبرهای مختلفی در حوزه حقوق و قضا منتشر شد که مهمترین آنها اجرای حکم اعدام روح الله زم بود.

به گزارش ایسنا، این خبر مروری بر پربازدیدترین خبرهای حقوقی و قضایی سومین هفته آذرماه است.

پربازدیدترین خبر این هفته سرویس حقوقی و قضایی ایسنا، خبر اجرای حکم اعدام روح الله زم بود

حکم اعدام روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز اجرا شد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز شنبه اعلام کرد: «سحرگاه امروز ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹ حکم اعدام «روح‌الله زم» مؤسس و گرداننده رسانه معاند آمدنیوز اجرا و به دار مجازات آویخته شد».

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه سه شنبه ۱۸ آذرماه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه  که آیا حکم اعدام روح الله زم در دیوان عالی کشور تأیید شده است؟ گفت: بله. در حدود بیش از یک ماه قبل، دیوان عالی کشور به این پرونده رسیدگی کرده و حکم صادره از دادگاه انقلاب در این باره به تأیید دیوان عالی کشور رسیده است.

بر اساس گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه برای روح الله زم شش جلسه دادگاه به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد. اولین جلسه دادگاه زم، روز ۲۱ بهمن ۹۸ و ششمین و آخرین جلسه آن ۲۰ خرداد ۹۹ بود.

دومین خبر پربازدید این هفته نیز در رابطه با اطلاعیه دادستان تهران در مورد اعدام زم بود.

دادستانی تهران: مبادله «زم» با کشورهای خارجی مطرح نبوده است

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره واکنش‌ها به اعدام روح الله زم-مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز- اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، در این اطلاعیه آمده است: در بیش از یک سال سیر رسیدگی به این پرونده، تحقیقات کاملی از متهم اصلی توسط دادسرا و ضابطین و در خصوص کلیه موارد اتهامی صورت گرفته و اقاریر آقای زم درخصوص اقدامات مجرمانه خود و اظهاراتش درخصوص دیگران معادل صدها ساعت و چندهزار صفحه بازجویی بوده است که تاکنون بخش مربوط به اقدامات مجرمانه خود وی مورد رسیدگی نهایی قرار گرفته، لیکن اظهارات و ادعاهای وی در خصوص دیگران، در حال رسیدگی است.

تاکنون پرونده برخی از مرتبطین زم در داخل کشور نیز با کیفرخواست به دادگاه ارسال گردیده و پرونده برخی دیگر از متهمین در دادسرا مفتوح است. علاوه بر ملاقات‌های فوق، به منظور تبیین ابعاد جرایم ارتکابی نیما زم برای پدر محترم وی، جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و قاضی پرونده تشکیل گردیده است لذا طرح مباحث حاشیه‌ای از قبیل مبادله زم (به عنوان یک شهروند ایرانی) با کشورهای خارجی نیز هیچگاه مطرح نبوده و لازم است از هرگونه گمانه زنی و اظهارنظرهای غیر دقیق و غیرواقع در این خصوص پرهیز گردد.

خبر پربازدید بعدی واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات پمپئو بود.

سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی (اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها) واکنش نشان داد.

عباسعلی کدخدایی در توییتر نوشت:” ” Secpompeo در انتخابات اخیر شکست خورده و مردم آمریکا به او و دولتش رای نداده اند با دخالت در امور داخلی ایران از قانون مجلس با رویکرد جدید هسته‌ای انتقاد کرده است! صرف نظر از صحت قانون مزبور، باید گفت ایران همانند کشورهای منطقه نیست که تابع خواست نامشروع رژیم آمریکا باشد!”

این خبرها نیز جز خبرهای مهم حقوقی و قضایی این هفته بودند.

باید روش‌های نوین رسیدگی به پرونده‌های جنایی و … را بررسی کنیم

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ایده پردازی و تدوین نظام مسائل برای رسیدن به راهکارهای جدید در حل مسائل قضایی، گفت: باید بررسی کنیم که با چه روش‌های نوینی می‌توان به پرونده‌های جنایی و دعاوی خانواده، دعاوی مالی و مباحث مربوط به اسناد و املاک رسیدگی کرد که هم به مبانی قرآنی و فقهی نزدیک بوده و هم کارآمدتر باشد.

سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با تجلیل از شخصیت علمی و انقلابی مرحوم آیت الله یزدی در همراهی با امام و رهبری اظهار داشت: آیت الله یزدی در دوره ۱۰ ساله مدیریت دستگاه قضا، مخلصانه و دلسوزانه گام‌های ماندگاری برداشتند که قدردان زحمات ایشان هستیم.

رئیسی: کمیته‌ مشترک مجلس و قوه قضائیه برای اصلاح قوانین و بسترهای فسادزا تشکیل شود

همچنین رئیس قوه قضاییه با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای معافیت اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه از پرداخت هزینه آب، برق و گاز تأکید کرد: بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور با اجرای انقلابی رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی که در جلسه اخیر سران قوا مطرح نمودند، برطرف می‌شود.

سید ابراهیم رئیسی عصر روز (یکشنبه) در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تقدیر از نگاه مردمی و دغدغه‌مند نمایندگان ملت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور، بر تقویت تعامل و همفکری قوه مقننه با قوه قضاییه در جهت گره گشایی از زندگی مردم تأکید کرد.

اشکالات مصوبه تمدید اجاره‌ها به ستاد مقابله با کرونا اعلام شد

معاون قضایی رئیس کل محاکم تهران در اجرای احکام با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره تمدید اجاره‌ها، گفت: این مصوبه در اجرا با اشکالاتی مواجه شده است که این اشکالات توسط مسئولان قضایی به ستاد ملی مقابله با کرونا برای تنظیم یک بخشنامه صحیح‌تر اعلام شده است.

حجت‌الاسلام امیررضا دهقانی‌نیا، در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با مصوبه تمدید قراردهای اجاره مسکن در دوران شیوع ویروس کرونا با بیان این‌ که این مصوبه، مصوبه‌ی ستاد ملی مقابله با کرونا در حکم قانون است و محاکم و شورای حل اختلاف مکلف به اجرای آن هستند گفت: این مصوبه در اجرا با اشکالاتی مواجه شده است که این اشکالات توسط مسئولان قضایی به ستاد ملی مقابله با کرونا برای تنظیم یک بخشنامه صحیح‌تر اعلام شده است تا در جهت حفظ حقوق هردوطرف (موجر و مستاجر) مصوبه‌ی صحیح‌تری تنظیم شود.

جلسه ۳ ساعته هیات نظارت بر حقوق شهروندی مازندران برای بررسی موضوع بازپرس و سرباز

با دستور رییس کل دادگستری مازندران کمیته ویژه هیات نظارت بر حقوق شهروندی استان، مامور رسیدگی و بررسی موضوعات مطرح شده در مورد سرباز و بازپرس مازندرانی شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه ضمن اعلام این خبر، افزوده است: هیات مذکور عصر روز دوشنبه با حضور رییس کل دادگستری و مسئول بازرسی نیروی انتظامی استان با تشکیل جلسه سه ساعته پس از استماع شکایت سرباز وظیفه که به اتفاق پدرش در جلسه حاضر شده بود و بررسی اوضاع و احوال به اظهارات مطلعین و استماع توضیحات قاضی با عذرخواهی بازپرس و دلجویی مقامات قضایی از سرباز وظیفه نهایتا نامبرده از شکایت خویش صرفنظر و اعلام گذشت نموده است و مراتب توسط هیات نظارت بر حقوق شهروندی و مقامات ذی‌ربط صورتجلسه شد.

به گزارش ایسنا، رفتار ناپسند یکی از بازپرس‌های دادسرای بابل با سرباز یگان حفاظت دادگستری، خبرساز شده و واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است.

رهایی یک متهم به قتل از قصاص نفس

شورای حل اختلاف استان تهران از آزادی متهم یک پرونده اسید پاشی منجر به قتل خبر داد.

روابط عمومی و اطلاع رسانی شورای  حل اختلاف استان تهران اعلام کرد: بنا به گزارش معاون ارجاعی در امور زنان شورای حل اختلاف تهران، مددجو خانم “س.ع” به اتهام ایراد صدمه بدنی و اسیدپاشی (قتل) از تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ به ندامتگاه زنان استان تهران معرفی گردیده و در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۹ حکم قصاص نفس  مشارالیها از سوی شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران صادر  می‌گردد. حسب گواهی حصر وراثت، ورثه مقتوله، شوهر، فرزندان و مادر  او معرفی می‌گردند که از آن زمان تا امروز با برگزاری جلسات متعدد صلح و سازش توسط  شعبه ۳۰۴۷ شورای حل اختلاف  مستقر در زندان زنان و پیگیری‌های حضوری و تلفنی سعی در مصالحه و گذشت اولیاء  دم از حق قصاص شان صورت گرفت.

نسخه‌ جدید سامانه ملی آرای قضایی راه‌اندازی شد

نسخه‌ جدید سامانه ملی آرای قضایی در راستای شفافیت و انتشار حداکثری آرا قضایی، توسط پژوهشگاه قوه‌قضاییه راه‌اندازی و رونمایی شد.

سامانه ملی آرای قضایی، یکی از سامانه‌های پژوهشگاه است که در هفته قوه قضاییه امسال رونمایی شد. نسخه‌ی جدید سامانه این سامانه که دارای قابلیت‌های بیشتری نسبت به سامانه‌ی قبلی است در بستر اینترنت به نشانی http://ara.jri.ac.ir/  در دسترس مردم و جامعه‌ی حقوقی کشور قرار دارد.

شناسایی و دستگیری چندین باند اخلال در نظام ارزی کشور

سخنگوی قوه قضاییه از شناسایی و دستگیری چندین باند اخلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی در گفتگوی تلفنی با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما اظهار کرد: چندین باند اخلال در نظام ارزی کشور با اقدامات دستگاه قضایی شناسایی و دستگیر شدند.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه بزرگترین باند در استان خراسان رضوی شناسایی شد که ۱۹ متهم دستگیر شدند، افزود: این باند با صدور کارت‌های بازرگانی به نام اشخاص ضعیف و بی‌بضاعت و با تبانی عوامل گمرک رفع تعهد ارزی خلاف واقع انجام می‌دادند.

محکومیت نعمت احمدی در دادگاه جرایم سیاسی

رای شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران- ویژه رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی- درباره نعمت احمدی وکیل دادگستری صادر شد.

این وکیل دادگستری در این باره گفت: در پی مصاحبه با روزنامه آرمان، با شکایت سازمان بازرسی کل کشور به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی علیه اینجانب به عنوان متهم جرم سیاسی کیفرخواست و خبرنگار و مدیر مسئول به عنوان اتهام مطبوعاتی کیفرخواست صادر شد.

این پرونده در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران با حضور هیات منصفه سیاسی برگزار و با مجرم شناختن اینجانب توسط هیات منصفه با استحقاق تخفیف، دادگاه من را مجرم تشخیص داد و به شش ماه حبس محکوم کرد اما به لحاظ انگیزه ذهنی مرتکبین در حین ارتکاب جرم و شیوه ارتکاب آن  برابر بند الف و تبصره ماده ٣۵ قانون مطبوعات هریک از متهمان را به پرداخت پنجاه میلیون ریال جزای نقدی به جای شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد و خبرنگار روزنامه از اتهام انتسابی تبرئه شد.

امکان ثبت درخواست اعاده دادرسی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از ابتدای دی ماه

رئیس دیوان عالی کشور گفت: از ابتدای دی ماه امسال، شهروندان می توانند درخواست اعاده دادرسی را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسانند. 

با دستور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور  و با هدف تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی، درخواست اعاده دادرسی در دفاتر خدمات قضایی قابل ثبت خواهد بود. 

گزارش رئیس سازمان بازرسی از علل آبگرفتگی در استان خوزستان

رئیس سازمان بازرسی کل کشور عمده‌ترین علل آبگرفتگی‌های خوزستان را فقدان شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در استان و همچنین عدم اجرای طرح شبکه فاصلاب اهواز دانست که با وجود اخذ وام از بانک جهانی و تخصیص بودجه، از سال ۸۵ تاکنون تنها ۴۰ درصد پیشرفت داشته است که البته با عوامل آن برخورد کیفری هم شده است. 

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام درویشیان که هفته گذشته به عنوان نماینده ویژه رئیس قوه قضائیه برای بررسی موضوع آب گرفتگی‌های اخیر، به استان خوزستان سفر کرده بود، در جلسه شورای عالی قضایی به ارائه گزارشی از این سفر پرداخته و گفت: پیرو دستور رئیس قوه قضاییه طی سفری ۴ روزه به استان خوزستان به بررسی موضوع آب گرفتگی‌های اخیر استان خوزستان پرداختیم و علاوه بر بازدید میدانی از مناطق مختلف آسیب دیده، از ۲۵ نفر از مسئولان استانی و ملی در این زمینه اخذ توضیح صورت گرفت.