نحوه گذراندن دوره کار آموزی ،  کارآموزان وکالت مرکز مشاوران قوه قضاییه

تعیین تکلیف نحوه گذراندن دوره کار آموزی ،  کارآموزان وکالت مرکز مشاوران قوه قضاییه بین دو آیین‌نامه سابق و مؤخر حق انتخاب دارند

با دستور رئیس مرکز کانون وکلا، مشاوران و کارشناسان قوه قضائیه درباره تعیین تکلیف پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت سال ۱۳۹۶ این مرکز به هیأت استانی ابلاغ و ارسال شد.

 متن این دستور به شرح زیر است:

احتراماً در راستای اجرای ماده ۱۷ آیین‌نامه برنامه سوم توسعه مصوب ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ تهیه دستورالعمل جدید کارآموزی در دستور کار مرکز قرار دارد. مع‌الوصف ضروری است به اطلاع کارآموزان برسانید چنانچه تمایل دارند مطابق آیین‌نامه جدید کارآموزی نمایند مدت کارآموزی گذشته آنان در محاکم قضایی جزء مدت مذکور محاسبه و باقی‌مانده آن نزد وکیل‌سرپرست ادامه میابد. لذا کسانی که مایل به انجام دوره کارآموزی بر اساس آیین‌نامه جدید هستند می‌توانند نسبت به ثبت‌نام خود در هیأت‌مدیره استان اقدام نمایند تا برای آنان پروانه کارآموزی صادر گردد.

بدیهی است که پس از اتمام دوره ۱۸ ماهه کارآموزی (با احتساب مدت سپری شده قبلی) و اختبار، پروانه ایشان به پروانه وکالت پایه یک تبدیل خواهد شد.

ضمناً کارآموزانی که در مرحله اتمام دوره و صدور تسویه کارآموزی می‌باشند در صورت تمایل خود می‌توانند یکی از این دو راه را انتخاب کنند که یا مطابق آیین‌نامه گذشته عمل کرده و پس از اختبار، پروانه وکالت پایه‌دو دریافت نمایند و پس از اتمام دو سال وکالت پایه دو، با همان شرایط گذشته به پایه یک ارتقا یابند و یا نسبت به اخذ پروانه کارآموزی و ادامه کارآموزی نزد وکیل سرپرست به مدت ۱۲ ماه اقدام نمایند.

آن دسته از ورودی‌های سال ۹۶ که هم‌اکنون دارای پروانه وکالت پایه دو می‌باشند نیز می‌توانند در صورت تمایل ضمن تودیع پروانه پایه دو ادامه فرایند کاراموزی خود را مطابق آیین‌نامه جدید و برای مدت ۱۲ ماه انجام داده و بدون اختبار جدید پس از اتمام دوره کارآموزی با تأیید واحد آموزش پروانه وکالت پایه یک اخذ نمایند.

لازم‌به‌ذکر است تا زمان ابلاغ دستور‌العمل جدید، شرکت در جلسات آموزشی که از سوی هیأت مدیره استان‌ها برای کارآموزان برگزار می‌گردد و همچنین شرکت در دادگاه و ارائه گزارش کارآموزی (هر ماه دو گزارش) برای کارآموزان ضروری است.