طرح سازمان ثبت برای کوتاه کردن دست بنگاه‌های املاک

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از تهیه طرحی خبر داد که بر اساس آن هرگونه معامله نسبت به املاکی که دارای سابقه ثبتی هستند، فقط و فقط به‌صورت تنظیم سند رسمی انجام شود و بنگاه‌ها اجازه تنظیم سند عادی برای این دسته از املاک نداشته باشند.

ذبیح‌الله خداییان درباره تعیین تکلیف بنگاه‌های مشاور املاک که مبادرت به انعقاد قرارداد بین خریدار و فروشنده می‌کنند، اظهار کرد: یکی از معضلات جامعه ما بحث «اسناد عادی» است که درصد بالایی از اختلافات و منازعات مردمی و طرح دعاوی در دادگستری‌ها را دعاوی ناشی از اسناد عادی تشکیل می‌دهد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت‌وگو با تسنیم افزود: به دنبال این هستیم که ان‌شاءالله طرحی تهیه شود که آن دسته از املاکی که سابقه ثبتی دارند، هرگونه معامله نسبت به آنها به‌صورت رسمی اتفاق بیفتد که با این اقدام به‌طور طبیعی زمینه بسیاری از اختلافات از بین می‌رود.
خداییان افزود: امروز ملک‌هایی که در گذشته به‌صورت رسمی سندشان به ثبت رسیده، در بنگاه‌های معاملات املاک با تنظیم سند عادی مورد معامله قرارگرفته و اجاره یا رهن گذاشته می‌شود؛ هدف ما این است که معاملات این دسته از املاک، به‌صورت رسمی انجام شود.
معاون رییس قوه‌قضاییه بر فرهنگ‌سازی انجام معاملات از طریق انعقاد اسناد رسمی تاکید و تصریح کرد: مردم باید بدانند موقعی که معامله‌ای را با سند عادی انجام می‌دهند، چه عواقب ناگواری در انتظارشان است.
خداییان خاطرنشان کرد: بنگاه‌های معاملات ملکی فقط باید در چارچوب وظیفه خود که دلالی و واسطه‌گری است عمل کنند و طرفین یک معامله اعم از خرید، فروش، رهن و اجاره را وقتی طبق قانون با دلالی و واسطه‌گری به هم می‌رسانند، به دفاتر اسناد رسمی هدایت کنند تا از طریق تنظیم سند رسمی معامله انجام شود. رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: تمام قراردادهایی که در بنگاه‌های معاملات املاک نوشته می‌شود عادی است و حتی دریافت کدرهگیری برای مبایعه‌نامه تنظیمی در بنگاه معاملات ملکی، باعث رسمیت سند تنظیمی نمی‌شود و سند عادی در مقابل سند رسمی اعتباری ندارد مگر به‌موجب حکم دادگاه.
خداییان ادامه داد: برای رسیدن به هدف و مقصود و کاهش اختلافات ناشی از اسناد عادی تنظیمی در بنگاه‌های معاملات املاک، بخشی نیاز به قانون است که سازمان ثبت پیگیری می‌کند و بخشی نیز مستلزم فرهنگ‌سازی است که به‌طورقطع دراین‌ارتباط، رسانه‌ها نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند.

 حمایت