مزایا و فائده تنظیم قرارداد

در بیان اهمیت و مزایای تنظیم قرارداد در روابط کاری و تجاری اشخاص، همین بس که امروزه بسیاری از پرونده های قضایی در کشور در نتیجه فقدان قرارداد بین طرفین دعوا یا تنظیم غیرتخصصی آن در جریان است که باعث سرریز شدن پرونده ها در عدلیه می شود.

متاسفانه در کشور ما، هنوز فرهنگ تنظیم قرارداد جای خود را بطور کامل باز نکرده و نه‎تنها در بین مردم عادی، که در بین مدیران و تاجران نیز عموما این فرهنگ کمرنگ است.
البته منظور از «تنظیم قرارداد »، قراردادی نیست که مردم عادی با اطلاعات غیرحقوقی خود می‎نویسند یا نمونه قرارداد را از اینترنت کپی می‎کنند. بلکه منظور یک متن جامع و کامل است که مشاور حقوقی قرارداد و وکیل امور قراردادها، با لحاظ رابطه کاری و شغلی خاص طرفین معامله و با اشراف به قوانین حاکم تنظیم می‎کند و در آن نکات حقوقی تنظیم قراردادها رعایت شده باشد. چنین قراردادی مزایای زیر را برای طرفین رابطه کاری به همراه دارد. مهمترین این مزیت‎ها، تضمین امنیت حقوقی است:

 پیشگیری از بروز اختلاف و دعوا

نخستین مزیت یک قرارداد محکم، پیشگیری از دعوا و اختلاف بین طرفین است. وقتی طرف مقابل نتواند نقطه ضعفی از قرارداد استخراج کند و ضمانت اجراهای موثر و شدید نیز برای تخلفش مقرر شده باشد، قطعا فکر تخلف از قول و قرار را نمی‎کند و اگر هم اختلافی ایجاد شده باشد، به مصالحه و سازش تن می‎ دهد و کار به دادگاه، دادگستری و قانون نمی‎ کشد.

 جلوگیری از باخت در دعوا

بر فرض هم که به هر دلیل، اختلافات قراردادی به دادگاه و دادگستری بکشد و یک دعوای تمام‎ عیار قضایی مطرح شود، با در دست داشتن یک قرارداد محکم و جامع، به احتمال زیاد، برنده می‏ شوید. 

 جلوگیری از طولانی شدن دعوا

وقتی قرارداد واضح، شفاف، محکم و صریح باشد، معمولا کار به کارشناس، شاهد، قسم، تحقیقات محلی و استعلام از این اداره و آن اداره نمی‎ کشد و پرونده کش و قوس ‎دار نمی‎‌شود و قاضی سریع حکم صادر می‎کند و روند دادرسی به ‏سرعت به نفع شما تمام می‎ شود. 

 جلوگیری از اختلاف نظرهای قضایی

قرارداد واضح، شفاف و دقیق باعث می‎شود تفسیرهای متفاوت از قرارداد به حداقل برسد و شما از اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‎ های قضایی در امان بمانید.

 جلوگیری از هزینه ‎های پولی برای پرونده

قرارداد قوی باعث می‎ شود منطق حقوقی خود را در دادگاه پیش ببریم. بدون اینکه نیاز به پرداخت هزینه ‎های کلان حق ‎الوکاله یا هزینه کارشناسی، تمبر، رفت و آمد و … داشته باشیم که در آخر هم معلوم نیست به نتیجه‎‏ ای برسد یا نه. 

 جلوگیری از اتلاف وقت و استرس در دادگستری

هزینه‎ های زیاد حق ‎الوکاله، هزینه دادرسی، کارشناسی، تمبر و رفت و آمد و … منهای خسارات معنوی و روانی است که به شما وارد می‎شود و قابل ارزیابی به پول نیست. هر دعوای قضایی برای شما استرس، اتلاف وقت زیاد و ناراحتی‎های روحی و روانی به دنبال دارد که به معنای خسارات روانی، معنوی و غیرپولی است. این خسارات گاهی از میلیون‎ها تومان خسارات مالی هم بیشتر می  ‎شود. حال آیا واقعا اندک هزینه تنظیم قرارداد قابل مقایسه با این همه خسارات مالی و خسارات معنوی و روانی است؟

 جلوگیری از پارتی بازی

با تنظیم قرارداد محکم و قاطع، طرف دعوایتان نمی‎تواند پارتی‎بازی کند؛ حتی اگر میلیون‎ ها تومان خرج کند. 

 اجرای صحیح و به‎ موقع تعهدات و افزایش کیفیت کار

با درج تاریخ در قرارداد از همان اول همه چیز مشخص و نظم و ترتیب حقوقی برقرار است. هر طرف قرارداد به خوبی کارش را انجام می‎دهد و کیفیت کار و تراز بازدهی بالا می‌رود.
ولی اگر قرارداد به خوبی و جامع تنظیم نشده باشد، حداقل، کینه و کدورت ایجاد می‎کند و در کیفیت کار اثر منفی می‎گذارد.
احساس داشتن حاشیه امن حقوقی باعث می‎شود با آرامش، کار را پیش ببرید و تعهدات خود را به خوبی انجام دهید و حق و حقوق‎تان را هم تا ریال آخر دریافت کنید.

 کاهش ریسک اقتصادی

در این دوره و زمانه که این همه ریسک اقتصادی و تحریم وجود دارد، باید روابط کاری و تجاری‏تان حداقل از لحاظ حقوقی محکم باشد تا میزان ریسک اقتصادی کار را کمتر کند.

 حفظ رابطه‎ ها

از دیگر مزایای تنظیم یک قرارداد محکم و جامع، حفظ دوستی‎ها، شراکت‎ها و برادری‎هاست و نیز اینکه حرمت‎ها همیشه حفظ می ‎شود.

 هموار شدن مسیر برای رسیدن به توافق

گاهی یک ابتکار حقوقی و تمهید ساز و کارهای مناسب قانونی می‌تواند مشکل اختلافات را برطرف کند و باعث شود دغدغه‎ های حقوقی طرفین مرتفع و مسیر رسیدن به توافق و عقد قرارداد هموار شود.

برگرفته ازحمایت