نحوه استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی

سامانه نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی جهت پاسخگویی غیرحضوری و نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی را اندازی شده است.

سامانه نوبت دهی اینترنتی جهت اخذ وقت (درحال حاضر جهت مراجعه به شعب و واحدهای متمرکز اجرای احکام دادگستری در سراسر کشور ) با درج علت مراجعه ، اعلام مدارک مورد نیاز، ورود اطلاعات تکمیلی ، محل مراجعه ، واحد قضایی ، انتخاب سمت ، انتخاب شخص مورد ملاقات ، روز و ساعت مراجعه ، دریافت و ثبت نوبت ، چاپ ، پیگیری و ابطال نوبت و… طراحی گردیده است.

سامانه های نوبت ‌دهی هوشمند به منظور تسهیل و تسریع در انجام امور مردم در مراکز قضایی راه‌اندازی شده اند . مردم می‌ توانند بدون نیاز به مراجعه به مراکز قضایی، نوبت پیگیری امور قضایی مرتبط با خود را اخذ کنند و صرفا در وقت مقرر از پیش تعیین شده در محل حاضر شوند.

ضرورت ثبت نام در سامانه ثنا برای امکان گرفتن نوبت اینترنتی مراجعه به  دادگاه و دادسرا

جهت استفاده از این خدمت ابتدا باید در سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیک) ثبت نام کنید و جهت ثبت نام در سامانه ثنا در مراکز استان ها باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و در سایر شهرستان ها به دادگستری مربوطه مراجعه نمایید.

آموزش نحوه نوبت دهی اینترنتی مراجعه به دادگاه و دادسرا در سامانه خدمات قضایی

مرحله اول:

 صفحه اصلی سایت عدل ایران به نشانی adliran.ir مراجعه کنید  و گزینه سامانه نوبت دهی مراکز قضایی از منو اطلاع رسانی که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است را انتخاب کنید مانند تصویر زیر:

سامانه گرفتن نوبت اینترنتی خدمات قضایی

مرحله دوم:

در مرحله بعد شماره ملی و رمز شخصی سامانه ثنای خود را وارد کرده و بر روی گزینه مرحله بعدی کلیک نمایید. 

مرحله سوم:

در این مرحله یک کد امنیتی از سوی سامانه ثنا به شماره تلفن ثبت شده شما در سامانه ثنا ارسال می گردد که باید آن را در کادر مربوطه وارد کرده و بدین صورت وارد صفحه اصلی نوبت دهی سایت عدل ایران خواهید شد. 

نحوه دریافت نوبت از سایت عدل ایران

پس از ورود به صفحه اصلی سایت نوبت دهی عدل ایران برای دریافت نوبت مراجعه حضوری لازم است تا مراحل زیر را به ترتیب طی کنید

مرحله چهارم:

در صفحه باز شده از بین گزینه های موجود منو ” نوبت دهی قضایی ” را که با کادر قرمز رنگ مشخص شده انتخاب کنید. مانند تصویر:

نحوه دریافت نوبت از سایت عدل ایران

مرحله پنجم:

در صفحه جدید باز شده گزینه «ثبت نوبت» را انتخاب نمایید، 

مرحله ششم:

در این صفحه پنج مرحله برای شما نمایش داده می شود که برای دریافت نوبت لازم است تا تمامی آن ها را طی کنید. در مرحله اول علت مراجعه حضوری شما به شعبه های قضایی پرسیده شده است

دقت شود که حتما دلیل مرتبط با موضوع مراجعه خود را باید انتخاب کنید چرا که گزینه های پیشنهادی بعدی مرتبط با موضوع انتخابی شما می باشد.  

مرحله هفتم:

در مرحله بعد با توجه به موضوع انتخابی شما مدارک مورد نیازی که در هنگام مراجعه حضوری باید به همراه داشته باشید ذکر شده است. پس از مشاهده لیست مدارک مورد نیاز بر روی گزینه مرحله بعدی کلیک کنید .

مرحله هشتم:

در این مرحله با توجه به علت مراجعه اطلاعات تکمیلی مورد نیاز نمایش داده می شود که باید به دقت وارد شود. در این مرحله پس از ثبت اطلاعات سامانه اقدام به صحت سنجی اطلاعات وارد شده کرده و در صورت معتبر بودن آن ها وارد مرحله نهم خواهید شد.

لازم به ذکر است با زدن گزینه «فهرست پرونده های من» میتوانید لیست پرونده های ثبت شده خود در سامانه خدمات قضایی کشور مشاهده نموده و پرونده مورد نظر خود را از لیست انتخاب نمایید.

مرحله نهم:

در این مرحله باید مکان مراجعه مشخص شود. در این حالت چنانچه موضوع مراجعه مشخص باشد و شعبه خاصی برای رسیدگی به آن وجود داشته باشد شعبه مورد نظر در حالت غیر قابل تغییر پیشنهاد داده می شود ، اما چنانچه شعبه مشخصی برای آن تعریف نشده باشد لیست مراکز موجود به نمایش گذاشته می شود که امکان انتخاب هر کدام از آن ها برای مراجعه کننده وجود خواهد داشت.

همچنین در این مرحله امکان انتخاب سمت و یا مامور رسیدگی به پرونده نیز وجود دارد و به این صورت است که در صورت وجود افراد مختلفی برای رسیدگی به این موضوع وجود داشته باشند متقاضی می تواند بر اساس سلیقه خود یک نفر را به عنوان قاضی پرونده انتخاب کند. مطابق با تصویر:

 

اخذ نوبت اینترنتی مراجعه به دادگاه

مرحله دهم:

در این مرحله کاربر باید تاریخ و زمان مراجعه خود را انتخاب کند که به این منظور باید ماه مورد نظر خود برای مراجعه را انتخاب و در تقویم باز شده روز مراجعه را تعیین کند همچنین لازم است تا مدت زمان مورد نیاز خود را نیز تعیین کند. 

مرحله یازدهم :

در مرحله پایانی تمامی اطلاعات وارد شده برای شما به نمایش گذاشته می شود که در صورت صحیح بودن آن ها باید گزینه چاپ را انتخاب کنید و بدین صورت نوبت شما در روز و ساعت مشخص شده ثبت خواهد گردید. 

با گزینه «پیگیری نوبت»  در صفحه اصلی عدل ایران مطابق تصویر زیر، بعد از تنظیم تاریخ میتوانید وضعیت تایید شده یا تایید نشده نوبت های خود را پیگیری کنید .

و با گزینه «ابطال نوبت» در صفحه اصلی عدل ایران می توانید نوبت دریافتی خود را ابطال نمایید. 

و در نهایت با گزینه «چاپ» می توانید با وارد کردن کد رهگیری خود، نوبت دریافتی خود را چاپ نمایید. 

سامانه خدمات قضایی عدل ایران علاوه بر نوبت دهی، خدمات دیگری از جمله گواهی عدم سو پیشینه، مشاهده ابلاغیه های الکترونیکی و استعلام مدارک قضایی و … را ارائه می دهد.

برگرفته از حمایت