۲۲ درصد زنان سوئیسی مورد “تجاوز جنسی” قرار می گیرند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی از میزان قابل توجه آزار و اذیت‌های جنسی در کشور سوئیس خبر می‌دهد.

 یکی از معضلاتی که زنان کشور توسعه‌یافته‌ سوئیس را هدف قرار داده، آمار و میزان  قابل تامل آزار و اذیت علیه زنان این کشور است؛ بسیاری از زنان این کشور مورد سوءقصد و آزارهای جنسی قرار می‌گیرند. یکی از دلایلی که باعث اعتصاب و اعتراض زنان در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹ در سوئیس شد، میزان آزار و اذیتی بود که توسط مردان بر علیه زنان انجام می‌شد. قانون سوئیس در مقابل بسیاری از این خشونت‌ها سکوت می‌کند!

به گزارش خبرگزاری “ایندیپندنت”،  یک مطالعه جدید نشان می‌دهد در سوئیس میزان تجاوز و خشونت جنسی به طرز حیرت‌انگیزی بالا است و این مسئله از نظر عادی در این کشور رواج دارد؛  براساس نظرسنجی سازمان عفو بین‌الملل ، در مصاحبه با ۴هزار و ۴۹۵ زن و دختر ۱۶ ساله به بالا ، میزان قابل توجهی از زنان بر اثر خشونت‌های جنسی و عدم پشتیبانی قانون از آنها، زندگی خود را از دست می‌دهند. 

بر اساس نظرسنجی این سازمان ، ۲۲درصد از زنان ۱۶ سال به بالا در سوئیس در معرض خشونت‌های جنسی قرار گرفته اند و ۵۹ درصد از آنان در معرض آزار و اذیت  به صورت لمس و تماس جسمی نزدیک هستند؛ این گزارش حاکی از آن است که از هر ۵ زن مورد بررسی، یک نفر در معرض خشونت جنسی قرار می‌گیرد و ۲۰ درصد از زنان مورد بررسی، مورد تجاوز قرار گرفته اند؛ در طی ۱۰ سال گذشته، سالانه به طور متوسط ۲۵ نفر به دلیل خشونت‌های جنسی در سوئیس کشته می‌شوند؛ ۷۵درصد قربانیان زن یا دختر هستند.

“مانون شیک” مدیرعامل عفو سوئیس، در این رابطه می‌گوید: «این نظر سنجی نه تنها میزان تجاوز جنسی و خشونت جنسی علیه زنان را نشان می دهد، بلکه میزان گزارشگری را نیز به طرز شگفت آور نشان می دهد.» 

“مانون شیک” با معیوب خواندن سیستم عدالت این کشور ادامه ‌می‌دهد: ننگ اجتماعی و عدم اعتماد به سیستم عدالت ، به این معنی است که زنان و دختران در گزارش حملات ناکام هستند و بسیاری از آنان هنگام مراجعه با شکست رو‌به‌رو می‌شوند؛ تنها ۸ درصد از زنان مورد بررسی این حمله را به پلیس گزارش دادند.

براساس کنوانسیون استانبول ، که در سال ۲۰۱۷ توسط سوئیس تصویب شده ، تجاوز جنسی و سایر اقدامات غیرقابل اجتناب از سنخ جنسی باید به عنوان جرایم جنایی طبقه بندی شوند؛ با این حال ، قانون سوئیس هنوز تجاوز را بر اساس عدم رضایت تعیین نمی‌کند؛ در عوض، از تعاریفی استفاده می‌کند که مبتنی بر خشونت جسمی ، تهدید یا اجبار است. بسیاری از مردم کشور سوئیس به قانون منسوخ این کشور اعتراض دارند؛ آنان خواهان رسیدگی به اینگونه جرایم هستند. 

براساس نتایج یک نظرسنجی اتحادیه اروپا،  اکثر مردم ساکن در محدوده جغرافیایی این اتحادیه «آزادی پوشش» را باعث آزار جنسی می‌دانند؛ این نظرسنجی نشان می‌دهد به‌رغم تمام این تلاش‌های چند ده ساله، مردم ساکن در اتحادیه اروپا معتقدند که طبیعی است اگر زنی با لباس نامناسب در خیابان حضور پیدا کند، مورد تجاوز قرار گیرد؛ برخی از کارشناسان به این نکته اذعان می‌کنند که برهنگی، جامعه‌ی اروپایی را در معرض خطر آزار و اذیت‌های جنسی قرار داده است.