باور‌های غیر منطقی در ازدواج

بسیاری از آدم‌ها به دلایل مختلفی یکسری باور‌های کاملا نادرست و غلط راجع به ازدواج دارند که این باور‌ها باعث ناامیدی و سردرگمی آن‌ها می‌شود و حتی ممکن است باعث یکسری تصمیم‌گیری‌های غلط شود.

زهرا زین‌الدینی روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان، درباره باور‌های غیرمنطقی  یک ازدواج موفق اظهار کرد: بسیاری از آدم‌ها به دلایل مختلفی یکسری باور‌های کاملا نادرست و غلط راجع به ازدواج دارند که این باور‌ها باعث ناامیدی و سردرگمی آن‌ها می‌شود و حتی ممکن است باعث یکسری تصمیم‌گیری‌های غلط شود.

زین‌الدینی بیان کرد: یکی از این باور‌ها این است که اگر زن و شوهر واقعا همدیگر را دوست داشته باشند، نتیجه طبیعی‌اش ازدواج موفق و شادمانی خواهد بود که این یک باور غلط هست، چون عشق و دوست داشتن به تنهایی ضامن موفقیت در ازدواج نیست.

این روانشناس گفت: باور به اینکه زن و شوهر باید بهترین دوست یکدیگر باشند یکی دیگر از باور‌های غلط است، چون اگر زن و شوهر بتوانند یک رابطه صمیمانه و دوستانه داشته باشند خیلی خوب است، ولی یک الزام نیست که بهترین دوست همدیگر باشند همچنین زوج‌ها باید سعی کنند حتما دوستی‌های سالمی که قبل از ازدواج خود داشته‌اند را نیز بعد از ازدواج حفظ کنند.

ازدواج

وی با بیان اینکه باور نادرست بعدی این است که هر همسری باید تلاش کند تا از همسرش فرد بهتری بسازد، افزود: این یک باور غلط هست، چون وظیفه هر فردی این است که خودش باید تلاش کند تا رشد شخصی داشته باشد و اینکه هیچ کس نمی‌تواند فرد دیگری را مجبور به تغییر بکند.

زین‌الدینی اضافه کرد: اگر دختر یا پسری با این باور که بعد از ازدواج می‌تواند فرد مقابلش را تغییر دهد و شبیه به آن چیزی کند که خودش می‌خواهد، وارد ازدواج شود کاملا در اشتباه است، چون ما نمی‌توانیم هیچ انسانی را بدون خواست خودش تغییر بدهیم و مطمئنا داشتن این باور باعث سرخوردگی افراد خواهد شد.

این روانشناس تصریح کرد: اگر فردی فکر می‌کند یک ازدواج شاد نیازمند اعتماد کامل طرفین به هم است، در اشتباه است، چون هیچ وقت نمی‌توانیم به هیچ انسانی اطمینان صد در صد داشته باشیم و همیشه باید احتمال مقداری خطا را در نظر گرفت، ولی مسلما اعتماد کردن لازمه برقراری هر رابطه عاطفی است.

وی افزود: باور به اینکه افرادی که خیلی با هم فرق دارند جذب هم می‌شوند و می‌توانند همدیگر را تکمیل کنند نیز نادرست است، چون پژوهش‌ها نشان داده است که هر چقدر افراد در زمینه‌های مختلف شباهت بیشتری داشته باشند موفق‌تر خواهند بود و تعارض کمتری خواهند داشت.

زین الدینی با اشاره به اینکه باور غلط بعدی مبنی بر اینکه در یک ازدواج خوب رشد و پیشرفت شوهر مهمتر از شغل زن است، اضافه کرد: در هر ازدواج موفقی رشد و پیشرفت شغلی زن و مرد هر دو اهمیت دارد و هر دو نفر باید این امکان برایشان وجود داشته باشد که بتوانند برای پیشرفتشان زمان و انرژی لازم را اختصاص بدهند.

این روانشناس گفت: باور به اینکه زن و شوهر اگر نتوانند به یکدیگر کمک کنند هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند نیز غلط است، چون گاهی اوقات کمک از یک روانشناس می‌تواند یک ازدواج را از نابودی نجات بدهد.