رونمایی از نسخه آزمایشی سامانه رأی صحیح دیوان عدالت اداری

در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نسخه آزمایشی سامانه رأی صحیح دیوان عدالت اداری رونمایی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیوان عدالت اداری، در دهه فجر انقلاب اسلامی و در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب، با حضور رئیس، معاونان، قضات و کارکنان دیوان عدالت اداری، نسخه آزمایشی رای صحیح دیوان (ساعد) رونمایی شد.

در مراسم رونمایی از نسخه آزمایشی سامانه رای صحیح، حجت الاسلام و المسلمین محمد کاظم بهرامی ضمن تبریک فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی در منطقه و جهان تحولات عظیمی ایجاد کرد. اگر روزی مقدرات کشور ما را آمریکا و انگلیس تعیین می کردند؛ امروز به برکت این انقلاب، نظام مقدس و خون شهدا، مقدرات کل این منطقه آن‌طور سرنوشت ساز می شد که خواست نظام جمهوری است. در این منطقه از سالها پیش آمریکاییها و صهیونیستها درصدد ایجاد خاورمیانه جدید مطابق میل خود بودند؛ اما با عنایت پروردگار و با مجاهدات ملت ایران به‌ ویژه مجاهدات شهید سپهبد قاسم سلیمانی و مدافعان حرم، بحمدالله سرنوشت کاملاً متفاوتی با آنچه خواست استکبار بود، رقم خورد و حکومت داعش سرنگون گردید و آخرین بقایای تروریست ها در ادلب در حال اضمحلال هستند.

رئیس دیوان عدالت اداری افزود: این از ثمرات انقلاب بزرگ ملت ایران، فداکاری امام امت و خلف صالح ایشان و حضور همیشگی ملت ایران در صحنه و دفاع از ارزشها و آرمانهای انقلاب بود که نمود اخیر آن حضور میلیونی ملت ایران در بدرقه پیکر شهید قاسم سلیمانی بود و این چیزی جز معجزه الهی نیست. معجزه این قرن، انقلاب اسلامی و ناکام گذاردن توطئه های دشمن علیه آن است.

وی افزود: توطئه ی اخیر رئیس جمهور خبیث آمریکا – معامله قرن- هم به سرنوشت بقیه دسیسههای آنها گرفتار خواهد شد و افتخار آفرینی ملت ایران همچنان ادامه خواهد یافت و امیدواریم ما هم در دیوان عدالت اداری در انجام وظایفمان موفق باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در ادامه به تشریح سامانه رای صحیح پرداخت و گفت: راه اندازی این سامانه از مهمترین کارهای دیوان است. در دیوان عدالت اداری باید در رابطه با هر دادخواست یک رأی صحیح ملاک قرار گیرد و در تمام موارد مشابه براساس آن عمل کنیم. نمی شود شعب مختلف در مورد یک دادخواست واحد، آرای متفاوت صادر کنند. در قانون دیوان عدالت اداری هم از ابتدا پیش بینی شده که اگر آرای متفاوت درباره یک دادخواست صادر شود، باید یک رأی صحیحی از میان آنها انتخاب گردد که برای همه لازم الاتباع باشد.

وی تصریح کرد: از ابتدای تاسیس دیوان عدالت اداری تا پایان دی ماه سال ۹۸ معادل ۱۲۶۴ رأی وحدت رویه صادر شده است. این تعداد رأی وحدت رویه درباره مصادیق مختلف دادخواستها است.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، آراء قضایی باید به گونه ای باشد که وقتی در معرض دید متخصصان قرار گرفت، از هرجهت مورد تحسین باشد؛ هم از جهت صحت استناد و از جهت استدلال. بنابراین باید در رابطه با هر موضوع با احصاء همه مقررات و با ملاحظه آراء وحدت رویه و مجموعه قوانین و مقررات مربوط به آرای موضوع، یک نمونه رای صحیح در مورد هر دادخواست داشته باشیم.

این هدفی است که در مورد سامانه رأی صحیح وجود دارد. این کار از مدت ها پیش آغاز شده و در حال حاضر معاونت توسعه و مدیریت منابع و معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش سامانه رأی صحیح را راه اندازی و آراء صحیح را بارگذاری کرده اند. در حال حاضر ۴۰۴ رأی در رابطه با عناوین مختلف خواسته در این سامانه بارگذاری شده و در صدد توسعه آراء هستیم. البته در آینده این سامانه باید همه حوزه ها و موارد جدید را هم شامل شود و درباره همه مسائل نمونه ای صحیح را داشته باشیم.

وی افزود: این سامانه در این مرحله یک سامانه داخلی است و در مراحل بعدی پس از ارتقای آراء صحیح و توسعه آنها، تبدیل به یک سامانه سراسری می شود و در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

رئیس دیوان عدالت اداری در پایان گفت: یکی از اهداف ما از راه اندازی سامانه سراسری رأی صحیح این است که دستگاه های اجرایی به این آراء صحیح عمل کنند تا افراد وادار به ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری نشوند.

در ادامه مراسم، حجت الاسلام و المسلمین محمدکاظم بهرامی، نسخه آزمایشی سامانه رأی صحیح دیوان عدالت اداری را رونمایی کرد.

پس از رونمایی از سامانه ساعد، رضا فضل زرندی، معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری با تقدیر و تشکر از دست اندرکاران شکل گیری و راه اندازی سامانه ساعد به ارائه گزارش درباره کیفیت فعالیت این سامانه پرداخت و ابعاد مختلف آن را برای حاضران تشریح کرد.

قاضی زرندی اظهار امیدورای کرد با راه اندازی این سامانه سرعت و دقت آراء دیوان عدالت اداری افزایش یابد.

وی این سامانه را شامل دو بخش تشخیص و ارئه دانست و به تبیین هر یک از این بخش ها پرداخت.

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری در پایان گفت: تلاش همه ما این است که در اولین فرصت ممکن این سامانه سراسری شده و از طریق اینترنت برای همگان قابل استفاده باشد.