اخبار حقوقی

 شما می توانید آخرین اخبار حقوقی کشور  و اخبار و مطالب مربوط به وکلای دادگستری را در  ادامه این  قسمت مشاهده  نمایید .

 

نظریات مشورتی در مورد مسئولیت افراد در انتقال بیماری کرونا 

در ادامه به برخی نظریات مشورتی در خصوص انتشار ویروس کرونا و مسئولیت افرادی که ناقل این ویروس هستند و یا پزشکان و آزمایشگاه هایی  که در تشخیص ویروس کرونا دچار تقصیر شده اند اشاره می کنیم .

توضیحات اسماعیلی درباره اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

توضیحات اسماعیلی درباره اعسار از پرداخت هزینه دادرسی اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال مجری برنامه نگاه یک درباره اینکه خیلی از درخواست‌های اعسار غیرواقعی است.

بررسی راهکارهای پیشگیری از زندانی شدن ایرانیان در خارج کشور

بررسی راهکارهای پیشگیری از زندانی شدن ایرانیان در خارج کشور قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: عمده ترین مشکلات زندانیان ایرانی خارج از کشور، عدم آگاهی از قوانین و مقررات کشور مقصد است.

اخبار حقوقی هفته سوم دی ماه ۹۹

مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی هفته سوم دی ۹۹ دستورالعمل رئیس قوه قضائیه برای پس گرفتن اموال و دارایی های نامشروع و «سخنان رئیس دستگاه قضا در نشست سران قوا از مهمترین خبرهای حوزه حقوقی و قضایی این هفته بود.

محدودیت نامزدی اعضای هیأت مدیره کانون های وکلا در انتخابات شورای شهر

محدودیت نامزدی اعضای هیأت مدیره کانون های وکلا در انتخابات شورای شهر ‌ بر اساس اطلاعیه صادره شده از ستاد انتخابات کشور اعضای هیأت مدیره کانون های وکلای دادگستری از عضویت در شورای شهر محرومند ؛ مگر آن که قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کرده باشند.

پیشنهاد کانون‌های وکلا برای دو مرحله‌ای شدن آزمون وکالت

پیشنهاد کانون‌های وکلای دادگستری برای دو مرحله‌ای شدن آزمون وکالت  اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری متن پیش‌نویس پیشنهادی اصلاح آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری را منتشر کرد، متنی که تغییرات مهم و گسترده‌ای را در فرایند جذب و آموزش کارآموزان وکالت پیش‌بینی کرده است.

دستورالعمل پس گرفتن اموال و دارایی‌های نامشروع

دستورالعمل رئیس قوه قضائیه برای پس گرفتن اموال و دارایی‌های نامشروع رئیس قوه قضائیه با ابلاغ دستورالعملی، دادستانی کل کشور را موظف کرد با همکاری دستگاه‌های نظارتی و امنیتی و سازمان‌های مردم نهاد هرگونه مستنداتی که حاکی از سوء استفاده احتمالی مسئولین از موقعیت شغلی یا جایگاه مدیریتی و کسب اموال نامشروع شده را پیگیری نموده و اموال را به بیت المال بازگردانند.

ارائه خدمات حقوقی و قضایی رایگان به شهروندان

ارائه خدمات حقوقی و قضایی رایگان به شهروندان طرح چهارشنبه‌های خدمت جهادی امروز در میدان امام حسین (ع) برگزار شد.

نحوه استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی

نحوه استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی سامانه نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی جهت پاسخگویی غیرحضوری و نوبت دهی اینترنتی خدمات قضایی را اندازی شده است.

تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری در سال ۱۳۹۹

تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری در سال ۱۳۹۹ آیین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری در تاریخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۸ از سوی رییس قوه قضاییه تصویب و متعاقبا ابلاغ گردید. که در ادامه،  میزان حق الوکاله را با توجه به نوع دعوا و میزان فعالیت وکیل ملاحظه می فرمایید.

دستور دادستان نظامی برای بررسی پرونده برخورد با خانم تبعه افغانستان

دستور دادستان نظامی برای بررسی پرونده برخورد با خانم تبعه افغانستان به دنبال انتشار فیلمی در فضای مجازی درباره برخورد یک مأمور نیروی انتظامی با یک خانم تبعه کشور افغانستان، دادستان نظامی استان تهران بلافاصله دستور بررسی دقیق موضوع را صادر کرد.

جامعه عدالت محور در سایه مصونیت وکلا

مصونیت وکلا از موضوعات بسیار مهمی است که جامعه عدالت محور در سایه آن شکل می‌گیرد. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، یکی از حقوقی که بعد از حق حیات، مسکن، تظلم خواهی و عدالت، به آن تذکر داده شده است و آن را جزء حقوق اساسی ملت می‌دانند، حق داشتن وکیل است که در سند‌ها و قوانین بی شمار داخلی و بین المللی نیز به این مسأله تأکید شده است.

اخبار حقوقی هفته دوم دی ماه ۹۹

مهمترین خبرهای حقوقی هفته اول دی ۹۹  اجرای یک حکم اعدام و انتشار سند تحول قضایی از جمله مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی این هفته بودند به گزارش ایسنا، مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی این هفته را در این خبر مرور می کنیم :

موافقت مجلس با دوفوریت لایحه شوراهای حل اختلاف

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دو فوریت لایحه شوراهای حل اختلاف رای دادند.

راه اندازی خط اختصاصی اتوبوس شرکت واحد به مقصد زندان تهران بزرگ

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از راه‌اندازی خط اختصاصی اتوبوس به مقصد ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ (زندان فشافویه) در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران خبر داد و گفت: این خط برای تسهیل در رفت و آمد خانواده زندانیان آغاز به کار کرد.

آمار قضات و کارکنان اداری استان تهران در سال ۹۹

معاون منابع انسانی دادگستری استان تهران گزارشی از عملکرد ۹ ماهه این معاونت ارائه کرد و گفت: در سطح استان تهران تعداد ۱۸۹۷ نفر قاضی داریم و در ۹ ماهه سال جاری، ۱۶۶ قاضی ورودی داشتیم.

متن کامل سند تحول قضایی

سند تحول قضایی که از سوی سید ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه ابلاغ شده است، منتشر شد. متن کامل سند تحول قضایی که مشتمل بر یک دیباچه، یک مقدمه و چهار فصل است را می‌خوانید

اخبار حقوقی هفته آخر آذر ۹۹

در سومین هفته از آذرماه خبرهای مختلفی در حوزه حقوق و قضا منتشر شد که مهمترین آنها اجرای حکم اعدام روح الله زم بود.

اعلام وصول طرح نحوه اجرای محکومیت های مالی مهریه در مجلس

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح نحوه اجرای محکومیتهای مالی مهریه را اعلام وصول کرد.

اظهارات روحانی در همایش حقوق اساسی و شهروندی

رییس جمهور گفت: بحث بازنگری قانون اساسی زمانی که مورد نیاز باشد، اشکالی هم ندارد.

Go to Top