اخبار حقوقی

 شما می توانید آخرین اخبار حقوقی کشور  و اخبار و مطالب مربوط به وکلای دادگستری را در  ادامه این  قسمت مشاهده  نمایید .

 

نحوه صدور جواز دفن در پزشکی قانونی

نحوه صدور جواز دفن در پزشکی قانونی مدیرکل امور تشریح و بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی کشور فرایند صدور جواز دفن برای متوفیان را تشریح کرد.

شروع ساعت آغاز به کار دادگاهها از ساعت ۶ صبح

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، ساعت جدید آغاز کار واحدهای تابعه این قوه از ۱۷ خرداد شش صبح  اعلام کرد.

مهمترین اخبار حقوقی هفته دوم خرداد ۱۴۰۲ 

حکم حبس و شلاق برای راننده متهم به برخورد عمدی با یک روحانی و دستگیری یک تیم تروریستی در آذربایجان غربی و صدور کیفرخواست سارقان مسلح طلافروشی‌های شرق تهران از مهمترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.

توسط |۱۴۰۲-۳-۱۳ ۰۱:۳۳:۲۶ +۰۰:۰۰۱۲ام خرداد, ۱۴۰۲|دسته‌ها: اخبار حقوقی, اخبار و مطالب حقوقی و اجتماعی|برچسب‌ها: , |بدون دیدگاه

حکم حبس و شلاق برای راننده متهم به برخورد عمدی با یک روحانی

رییس کل دادگستری استان تهران از صدور حکم حبس و شلاق برای راننده پراید متهم به برخورد عمدی با یک روحانی خبر داد.

تفاوت‌ لایحه‌ عفاف و حجاب دولت و قوه‌قضاییه

قوه قضاییه اعلام کرد: لایحه عفاف و حجاب قوه قضائیه بر اساس اجماع نظر سران قوا و دستگاه‌های مسئول کشور آماده شده است.

تشدید نظارت تعزیرات بر مشاوران املاک و بنگاه‌های فاقد مجوز

سه مشاور املاک متخلف پلمب شدند مدیرکل هماهنگی و نظارت بر گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی از آغاز نظارت بر اجرای مصوبه شورای‌عالی مسکن مبنی بر ساماندهی مشاوران املاک و بنگاه‌های فاقد مجوز خبر داد.

 برای مدیران وقت بانک‌های صادرات و پاسارگاد کیفرخواست صادر شد

 برای مدیران وقت بانک‌های صادرات و پاسارگاد کیفرخواست صادر شد دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای پنج مدیر بانکی و مالی خبر داد.

اعلام جرم دادستانی علیه ۴۸ شرکت به جهت استنکاف از اجرای تکالیف قانونی

معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور از تعقیب قضایی شرکت‌های دولتی و غیر دولتی متخلف از تکالیف قانونی در زمینه ارتقاء بهره‌وری خبر داد.

آگهی ثبت نام قضاوت ۱۴۰۲ ویژه کارکنان اداری  قوه قضاییه

فرایند ثبت نام در آزمون تصدی امر قضاء ویژه کارکنان اداری قوه قضائیه سال ۱۴۰۲ آغاز شد و تا ۱۱ خرداد ادامه دارد.

تمدید مهلت ثبت نام جذب اختصاصی  قضاوت ۱۴۰۲

مهلت ثبت نام داوطلبان جذب اختصاصی آزمون قضاوت سال ۱۴۰۲ بتا هشتم خرداد هزار و چهارصد و دو تمدید شد.

تکلیف قوه قضاییه برای ایجاد سامانه «شفافیت عملکرد وکلا و کارشناسان»

در بخشی از لایحه برنامه هفتم توسعه قوه قضاییه مکلف شده تا سامانه‌ای برای نظارت بر عملکرد وکلای دادگستری و کارشناسان رسمی ایجاد کند تا موکلین و ذی‌نفعان در پایان هر پرونده نظر خود را در آن درج کنند.

مروری بر لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب

قوه قضائیه به عنوان یکی از متولیان برخورد با رفتارهای هنجارشکن و خلاف قانون، با توجه به نیازهای روز فضای اجتماعی کشور لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب را پس از مشورت صورت گرفته با سایر مسئولین و قوا و همچنین کارشناسان و متخصصان امر، تدوین و آن را به دولت ارسال نمود.

امکان مطالبه مهریه از پدر شوهر

بر خلاف آنچه عده ای از مردم تصور می کنند ، پدرشوهر حتی اگر ثروتمند و دارای دهها ملک باشد ، وظیفه ای در قبال پرداخت مهریه پسرش  ندارد، هرچند که پسرش فقیر و تهیدست باشد.

نحوه قسطی کردن مهریه توسط مرد

هنگامی که زن مهریه‌اش را مطالبه می‌کند یا در موارد اجرا گذاشتن مهریه توسط زن ، اگر مرد توان مالی داشته باشد مهریه را می‌پردازد در غیر این صورتبه دلیل عدم توانایی مالی می‌تواند دادخواست اعسار از نحوه پرداخت مهریه به دادگاه داده و درخواست قسط‌ بندی مهریه را مطرح نماید و تا زمانی که دادخواست اعسار وی رسیدگی و تعیین تکلیف شود جلب نخواهد شد، در غیر این صورت امکان جلب او وجود دارد.

میزان معافیت و نحوه محاسبه مالیات حقوق ۱۴۰۲

بخشنامه معافیت سالانه حقوق و نرخ مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۴۰۲ موضوع: ابلاغ مقررات مربوط به احکام بند (و) تبصره ۱۲ و بند (ص) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور با توجه به احکام بند (و) تبصره ۱۲ و بند (ص) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، مقرر می دارد:

مشاوره حقوقی رایگان قوه قضاییه

مشاوره حقوقی رایگان قوه قضاییه به منظور آموزش مباحث حقوقی و آشنایی مردم با قوانین و همچنین ارائه مشاوره حقوقی رایگان ،   مرکزی در قوه قضاییه تحت عنوان سامانه ۱۲۹  و یا مرکز مشاوره حقوقی قوه قضاییه راه اندازی شده است که این مرکز تلاش می کند با  ارائه مشاوره حقوقی رایگان به مردم نیازهای حقوق ایشان را مرتفع نمایند . مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه در سال ۸۴ و در زمان مدیریت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی تاسیس شد .

شرایط اعطای پروانه‌ وکالت از طریق درگاه ملی مجوز‌ها

صدور پروانه‌ وکالت بدون آزمون مرکز وکلا از طریق درگاه ملی مجوز‌ها فقط صدور پروانه‌های بدون آزمون مرکز وکلا از طریق درگاه ملی مجوز‌ها انجام خواهد شد.

آگهی جذب اختصاصی آزمون قضاوت ۱۴۰۲

آگهی جذب اختصاصی آزمون قضاوت ۱۴۰۲ ویژه داوطلبان حوزوی و دانشگاهی فراخوان ثبت نام در جذب اختصاصی تصدی منصب قضاء (داوطلبان حوزوی و دانشگاهی) سال ۱۴۰۲ منتشر شد.

شروع ثبت نام آزمون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ۱۴۰۱

شروع ثبت نام آزمون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ۱۴۰۱ مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای از ثبت نام آزمون صدور پروانه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مدت یک هفته در سایت سازمان سنجش خبرداد.

پسری که قاتل پدر خود بود به قصاص محکوم شد

پسرجوانی که به اتهام قتل پدرش محاکمه شده بود، با رأی قضات دادگاه کیفری یک استان تهران قصاص شد .

توسط |۱۴۰۱-۸-۲۸ ۱۷:۴۶:۰۹ +۰۰:۰۰۲۸ام آبان, ۱۴۰۱|دسته‌ها: اخبار حقوقی, حوادث|برچسب‌ها: , , , , |بدون دیدگاه
رفتن به بالا